„Nietoperze. Aqua Velva” Lena Kitsopoulou – Człowiek w wersji hard

przez Katarzyna Denisiuk

„Nietoperze. Aqua Velva”, to zbiór trzynastu opowiadań greckiej pisarki Leny Kitsopoulou, które porażają realizmem  i dosadnością poruszanych tematów.

Autorka skupiła się na człowieku jako jednostce i człowieku jako elemencie grupy społecznej – rodziny oraz społeczności lokalnej. Nie pisze o tym co radosne, nie epatuje szczęściem. A wręcz przeciwnie. Mówi o tym co tragicznego może przydarzyć się człowiekowi, z jakimi problemami i traumami musi radzić sobie w życiu i w jaki sposób przepracowuje ból, krzywdę i całe zło, które spotyka na swojej drodze. A ta cała podłość najczęściej pochodzi od najbliższych osób. Rana zostaje zadana, rana nie chce się goić.

Słowa napisane przez Lenę Kitsopoulou, język jakim się posługuje, dotkliwie doświadczają czytelnika i wwiercają się w podświadomość. Ich prostota i minimalizm działają o wiele mocniej niż kwieciste zdania. Pierwsze z opowiadań pod tytułem „Mój syn Cygan” jest bardzo mocnym otwarciem, które zabiera czytelnika w mroczny świat osoby uzależnionej. Zaś cały cykl kończy „Aqua Velva” napisane specjalnie z okazji przygotowania polskiej premiery, w którym autorka pogrywa sobie z czytelnikiem, drwi z niego i kpi, by w końcu zostawić go z poczuciem emocjonalnego rozedrgania.

Surowy język autorki to prawdziwy manifest prostoty, chwilami niedbały i wulgarny, przywodzący na myśl prozę takich autorów jak Thomas Bernhard czy Elfride Jelinek. /okładka książki/

Bezkompromisowe, mocne, uderzające z wielką siłą. Lena Kitsopoulou zaserwowała czytelnikom prozę, która nie wprawia w dobry nastrój, za to daje możliwość obcowania ze słowem, które trafia w czułe punkty i budzi emocje. Polecam otwartym na intrygujące, po trosze szokujące, treści.

Tytuł: „Nietoperze. Aqua Velva”
Autor: Lena Kitsopoulou
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Tłumaczył: Alicja Biaduń
Forma książki: papierowa, niedostępna w formie ebooka
Gatunek: literatura współczesna
Seria: Greckie Klimaty

Ocena: 5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz