„Halny” Igor Jarek – Portret miasta

przez Katarzyna Denisiuk

Nie mam pojęcia, dlaczego sięgając po książkę Igora Jarka pomyślałam, że trzymam w ręce kryminał. Jakież było moje zaskoczenie, gdy zorientowałam się, że to zbiór opowiadań i to nie byle jakich – napisanych takim językiem, że momentami wnętrzności podchodziły mi do gardła.

Igor Jarek swoimi bohaterami uczynił kolesi, cwaniaków, patologię okupującą nowohuckie, krakowskie podwórko. To mendy, z którymi nie chcemy się zadawać i mijamy ich szerokim łukiem, zwłaszcza po zmroku. Gangsterka, dilerzy, przestępcy. Jednym słowem cały wachlarz antybohaterów współczesnego świata. To ludzie, którzy mieszkają w stolicy Małopolski. Wpasowani w obraz miasta tworzą mieszankę iście wybuchową. Nie da się ich wygumkować. Mówią tak, jak wyglądają i czym na co dzień się zajmują. Język rynsztokowy, wulgarny sączy się z niemal każdej strony opowiadań.

Teoretycznie ta książka nie powinna mi się podobać, a niesamowicie przykuła moją uwagę. Autentyczność postaci bije po oczach i emocjach, co sprawia, że stykamy się z prawdą, a nie sztucznymi marionetkami. Co więcej, paradoksalnie żonglerka słowem uskuteczniona przez autora, wielokrotnie mnie rozbawiła.

Nie lubię porównywać książek, ale w tym wypadku zrobię wyjątek. Swego czasu przeczytałam Świeżego Nico Walkera. To powieść również nasączona wulgaryzmami, która kompletnie do mnie nie trafiła. W Halnym duże znaczenie odgrywa fabuła, miejsce akcji i wzięcie pod lupę środowiska degeneratów. To oni mówią pierwszoosobową narracją, dzięki czemu wchodzimy w ich buty, mierzymy się z ich emocjami i próbujemy zadziałać, żeby krótki lont gniewu nie zajął się żywym ogniem.

Słowem podsumowania

Mam świadomość, że ta książka zniesmaczy wielu czytelników, że będą tacy, którzy ją odłożą, nie znajdując przyjemności z obcowania z ludźmi z marginesu. Znajdą się i tacy, którzy po początkowych pozytywnych wrażeniach, przebiją balonik entuzjazmu (uważam, że początek jest najlepszy). I ja to rozumiem.

Mnie się podobało. Zostałam odurzona i zaskoczona (nie tylko tym, że to nie jest kryminał :-)) tym, że półświatek może zaintrygować. Na szczęście tylko na papierze.

Halny to zbiór dla otwartych umysłów i … na własną odpowiedzialność.

Tytuł: Halny
enAutor: Igor Jarek
Wydawnictwo Nisza
Forma książki: e-book; dostępna jako audiobook
Gatunek: literatura piękna, opowiadania

Zobacz również

Zostaw komentarz