Są takie książki, które pomimo ogromu czułości i miłości z nich płynących, nie są ulepkiem trudnym do przełknięcia. Emanuje z nich głębokie, pierwotne uczucie do drugiego człowieka, wyrażone w taki sposób, że chce się wynotowywać całe akapity.
Nos prosty, doskonale zarysowane usta, równe, choć nie cukierkowe. Dolna warga zapowiada to, czego my, jej dzieci, będziemy później doświadczać z jej strony, mianowicie dar kochania i uśmiechu. (…)
-Z tego, co mówisz, wygląda wprost wspaniale.
-Bo tak jest.
„Moja mama nieznajoma” jest hołdem Philippe Labro złożonym matce. Autor wspomina najważniejszą kobietę swojego życia, jak również, razem z czytelnikiem, odkrywa te wszystkie fakty, którymi nie dzieliła się z bliskimi i otoczeniem, a które były pogrzebane w zakątkach pamięci i zapomniane. Ma o czym pisać, bo Netka, córka polskiego hrabiego i guwernantki, była kobietą niezwykłą. Udzielała się w Ruchu Oporu, a za swoje bohaterskie czyny otrzymała tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Była całkowicie oddana rodzinie, mężowi, dzieciom, wnukom i prawnukom.
To co podarował nam Philippe Labro, czyli odtworzenie dziejów życia matki jest niebywale ciepłym, czułym i ujmującym świadectwem jego miłości. Jest wyrazem pamięci i chęci trwałego zapisania wspomnień, które będą żyły na kartach powieści.
To określenie (wspaniały) tak się zdewaluowało, że zawsze się waham przed jego użyciem. W dzisiejszych czasach wszystko jest wspaniałe: byle film, byle książka, byle przedstawienie teatralne, byle wyczyn sportowy, byle piosenka, byle ciasteczko, byle kurtka puchówka, o ile jest wystarczająco lekka… Wszystko jest arcydziełem, wszystko jest wspaniałe, genialne fantastyczne. (…) Ludzie zapomnieli co znaczy „wspaniały”, a to powinno być coś pięknego, przepysznego, zadziwiającego swoją wyjątkowością.
Powieść Labro, napisana pięknym stylem oraz przepełniona eterycznym klimatem, jest po prostu wspaniała, jak piękna i wyjątkowa może być miłość syna do matki.
Tytuł: „Moja mama nieznajoma”
Autor: Philippe Labro
Wydawnictwo Sonia Draga
Tłumaczył: Stanisław Kroszczyński
Forma książki: papierowa, dostępna w formie ebooka
Gatunek: literatura współczesna