„Małe historie z dużych miast” Aga Sarzyńska – Okruchy życia

przez Katarzyna Denisiuk

Historie wplecione w tętniące życiem światowe metropolie potrafią elektryzować i z dużą siłą przyciągać uwagę. Aga Sarzyńska, która w dużych miastach, ich zaułkach i ciemnych uliczkach szuka inspiracji, zabiera czytelnika w różnobarwny świat. Podróżujemy z nią po Europie, Azji i Ameryce Południowej, wstępując do Paryża, Warszawy, Barcelony, Moskwy, Kolkaty, Teheranu, Hanoi i Rio de Janeiro. W każdym z tych miejsc wydarza się jakiś epizod, w którym uczestniczy trzech bohaterów. To, co dla jednego jest na pozór zwyczajnym życiowym potknięciem, dla drugiego ma znamienne znaczenie.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. To prawda, którą każdy z nas wielokrotnie doświadczył i poczuł na własnej skórze. Autorka odciska tę samą formę na swoich bohaterach. To co ich spotyka, to co im funduje, jest niezwykle ciekawe, wręcz ekscytujące. Po każdej przeczytanej historii wyczekiwałam kolejnej ciekawa, co tym razem wydarzy się w życiu zwyczajnych ludzi w zwyczajnych dużych miastach.

Bohaterowie Małych historii z dużych miast borykają się z różnymi problemami. Niektórzy utknęli w życiowym impasie, każdy szuka najlepszych rozwiązań, próbując wygrać życiową partię. Smutni, pokiereszowani, ale pełni nadziei i walczący. Ludzie z krwi i kości, tacy jak ja i ty.

Słowem podsumowania

Małe historie z dużych miast czytało się niebywale przyjemnie, bo styl Agi Sarzyńskiej jest niezwykle lekki i przyjazny. Przyznaję, że cały czas w mojej głowie kiełkowała myśl, czy zbiór opowiadań zmieni bieg lub zrobi niespodziewany zwrot. Osiem historii, osiem miast, dwudziestu czterech bohaterów. Jak dla mnie ta książka mogłaby się nie kończyć. Powielany schemat idealnie wpisał się w moją potrzebę. Spędziłam z opowiadaniami bardzo fajne chwile. Każda z historii jest jakaś. Nad każdą można się pochylić. W mojej ocenie to czytelnicza podróż w bardzo dobrym wydaniu. Aga Sarzyńska jest doskonałą przewodniczką. Polecam!

Tytuł: Małe historie z dużych miast
Autor: Aga Sarzyńska
Wydawnictwo Wyszukane
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: opowiadania, literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz