„Francja. Radość życia” Cathy Yandell

przez Katarzyna Denisiuk

Tego o mnie nie wiecie

Francja, język francuski to takie moje niespełnione marzenie. Nigdy we Francji nie byłam, a chcę zobaczyć ten europejski kraj. Za to uczyłam się francuskiego zarażona przez mojego Tatę, który zapisywał sobie słówka w notesie. Czy ogarnął gramatykę? Nie sądzę. Nigdy po francusku nie mówił i uczył się dla zabawy, dla siebie. Najpierw miałam francuski w liceum, potem na studiach. Po zakończeniu edukacji mój francuski umarł śmiercią naturalną. Oczywiście moja pamięć pozwala na mikro zrywy, ale tego, co było, na pewno nie odtworzę.

Słowem wstępu

Bardzo lubię serię podróżniczą Wydawnictwa Poznańskiego. Dzięki niej podróżowałam do Finlandii, Szwajcarii, Albanii, Danii i Słowenii. Niezmiernie ucieszyła mnie wiadomość, że najnowsza odsłona będzie o Francji. Poprzednie części cyklu pisali polskie autorki i autorzy. O Francji napisała Amerykanka Cathy Yandell — profesorka, wykładowczyni języka francuskiego oraz prowadząca zajęcia o literaturze, kulturze i współczesnej sytuacji politycznej we Francji. Warto to zaznaczyć, gdyż spojrzenie na kraj europejski okiem mieszkanki Ameryki będzie się różnił od naszego europejskiego kontekstu. Autorka podkreśla niektóre zjawiska, informacje, punkt widzenia, który jest dla nas oczywisty i znany. Czy przeszkadzało mi to w odbiorze lektury? Bynajmniej.

O wrażeniach

W książce Cathy Yandell najważniejszy jest podtytuł – radość życia. To sformułowanie, które odbija się z każdej przytaczanej tutaj dykteryjki, opowieści, wiadomości. Nie poznajemy Francji w od strony obszarów wrażliwych, trudnych, rodzących konflikty, ale skupiamy się na radości życia, przyjemnościach, miłych dla ucha, podniebienia i żołądka. Skoro Francja, to również kultura, sztuka, architektura, dorobek literacki. To w końcu moda, szyk i dbałość o higienę osobistą kształtowaną przez dobre nawyki.

Francja jest niezwykle przyjemnym zbiorem informacji, za temat codzienności, zwykłego życia, tym, czym żyją Francuzi i czym się otaczają. Nie przeczę, że lektura tej książki jeszcze bardziej podniosła temperaturę mojej chęci zobaczenia tego kraju. Autorka skupiła się na mieście, stolicy, więc na pewno to nie jest panorama całego kraju. Myślę, że prowincja jest równie kusząca. Czytając Francję poczułam radość życia jej mieszkańców. Bawiłam się świetnie. Wprowadziła mnie z bardzo przyjemny nastrój.

Tytuł: Francja. Radość życia
Autor: Cathy Yandell
Wydawnictwo Poznańskie
Przekład: Dorota Malina
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura podróżnicza
Seria podróżnicza
Współpraca barterowa

Zobacz również

Zostaw komentarz