„Nazwij to snem” Henry Roth – Amerykański sen

przez Katarzyna Denisiuk

Piękne jest to, że wydawnictwa wracają do powieści, które swoje premiery miały lata temu. Tym bardziej, gdy jest to literatura wysokich lotów, dająca czytelnicze zadowolenie.

Nazwij to snem powstała w 1934 roku i jak można przeczytać, jej początek nie był falą wznoszącą, pomimo ciepłych słów ze strony krytyków literackich. Z czasem i współcześnie pisze się o dziele Henryego Rotha jako o arcydziele żydowsko-amerykańskiej literatury i klasycznej powieści o imigrantach. Warto dodać, że amerykański powieściopisarz to ukraiński imigrant, który po napisaniu Nazwij to snem miał wieloletnią przerwę w twórczości literackiej. Pod koniec życia, prawie po 60 latach milczenia, stworzył cykl autobiograficznych powieści, w których wplótł wątki kazirodcze.

Kilka słów o fabule

Głosem Nazwij to snem jest młody Dawid, który wraz z matką dociera do Nowego Jorku początku XX wieku, gdzie czeka na nich ojciec. Henry Roth przedstawia czytelnikowi bardzo trudne realia życia żydowskich imigrantów, ich samotność i alienację. To obraz codziennego zmagania się z nieprzyjaznym otoczeniem stawiającym granicę i niepozwalającym na życie w symbiozie.

Jednak Nazwij to snem to przede wszystkim koleiny życia młodego chłopaka, który na co dzień styka się z oschłością ojca i brakiem akceptacji rówieśników. Jedyną pocieszycielką i osobą, na którą może zawsze liczyć jest jego matka.

Jesteśmy przy Dawidzie w czasie jego pierwszych kontaktów z seksualnością, trudnych spotkań w chederze oraz codziennego obcowania z przemocowym ojcem. Jego głos to niemy krzyk, który chcemy usłyszeć i na niego zareagować.

Kilka słów o wrażeniach

Nazwij to snem czyta się z zapartym tchem, chociaż ilość smutku, bardzo ciężkich chwil, które musi dźwigać na swych barkach młody bohater, potrafi być przytłaczająca. Historia ta oblepiona jest strachem, bólem, złem, przemocą i poczuciem beznadziei. Pomimo tego jest nadal fascynująca.

Warto zagłębić się w ten świat. Pomimo tego, że jest tak odległy, to równocześnie jest bliski współczesnym zachowaniom dzieci, młodzieży i dorosłych. Polecam!

Tytuł: Nazwij to snem
Autor: Henry Roth
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Przekład: Wacław Niepokólczycki
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz