„Sezon na truskawki” Marta Dzido – Wyzwalająca kobiecość

przez Katarzyna Denisiuk

Zbiór opowiadań Mart Dzido jest afirmacją seksualności i kobiecości. To niebywale szczery, prostolinijny zapis dziewczyńskich doświadczeń z poznawania swojego ciała. Bez wstydu, chowania się za zasłoną pruderii, bohaterki Sezonu na truskawki zwierzają się z czerpania radości z seksu i odkrywania swoich seksualnych potrzeb. Ich działania wielokrotnie nie mają zgody otoczenia, a wręcz są potępiane. Czy kobiety potrzebują społecznej aprobaty, by cieszyć się z życia w tych obszarach, które im tę radość dają?

Marta Dzido z niebywałą prostotą, bez wulgaryzmów napisała o jednej z ważnych, a pomijanych sfer życia. Bardzo to doceniam. Jednak to, co wywarło na mnie piorunujące wrażenie i skradło moje serce, to opowiadanie zatytułowane Pępowina. Jest ono kwintesencją macierzyństwa i wzorem do naśladowania dla każdej matki.

Cieszę się, że powstają takie książki, które odczarowują rejony zakopane pod grubą warstwą wstydu. Marta Dzido napisała o tym, co powinno być normalne, zaopiekowane, przytulane, a takim nie jest. Podziwiam autorkę za odwagę i dziękuję.

Tytuł: Sezon na truskawki
Autor: Marta Dzido
Grupa Wydawnicza Relacja
Forma książki: e-book
Gatunek: opowiadania

Zobacz również

Zostaw komentarz