Bardzo lubię powieści podróżnicze, książki o górach, ludziach z pasją, przybliżające mi nieznaną kulturę, odległe państwa i krainy. Jeśli autor ma dar snucia opowieści i elektryzowania historiami, które przeżył, to nie dość, że taka literatura uczy, to również jest doskonałą rozrywką.
„Pociąg do Tybetu” to opowieść o podróży na Dach Świata, do serca Tybetu. Maja Wolny odbyła tę podróż pociągiem jadąc Koleją Transsyberyjską, Transmongolską i wreszcie Tybetańską, chociaż dostępne są już szybsze i bardziej komfortowe środki komunikacji. Podążała drogą, na której ślad zostawiła inna kobieta – Alexandra David-Néel, francuska orientalistka, śpiewaczka operowa, dziennikarka, odkrywczyni, buddystka i pisarka. Zainspirowana pierwszą Europejką, która dotarła do Tybetu, w „Pociągu do Tybetu” wspomina o jej życiu, przeżyciach i spuściźnie, którą zostawiła po sobie.
Maja wolny pisze również o innych, sławnych podróżnikach-badaczach oraz snuje opowieść o tym wszystkim, co przeżyła w czasie swojej podróży. A była to droga nie tylko fascynująca, lecz także pełna niespodzianek.
Lektura „Pociągu do Tybetu” emanuje spokojem i harmonią. Klimatowi powieści sprzyja obrane przez autorkę miejsce przeznaczenia. To miejsce dalekie od zgiełku Europy, do którego podąża poprzez ciągnące się tysiącami kilometrów pustkowie i bezdroża. W czasie takiej podróży można dogłębnie zrewidować własne życie.
Myślę, że taka wyprawa ma wiele wspólnego z górskimi ekspedycjami, kiedy człowieka napędza inne otoczenie, bezkres oraz uczucie fascynacji przeplatane lękiem. Tęsknota za nieznanym sprawia, że niejednokrotnie się do tych miejsc wraca i poznaje niemal na nowo.
Świetna powieść, dająca głęboki oddech i życiodajną przestrzeń. Pokazująca miejsca, których prawdopodobnie nigdy nie zobaczymy i opisująca wrażenia, jakie nie będą nam dane.
PS Na blogu znajdziecie również wpis o innych powieściach autorki: „Księgobójcy” oraz „Jasności„.
Tytuł: „Pociąg do Tybetu”
Autor: Maja Wolny
Wydawnictwo MANDO, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta Paulina Raczyło; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura podróżnicza, literatura faktu