„Ostra” Marek Krajewski – Mafijne powiązania

przez Katarzyna Denisiuk

Żadnemu czytelnikowi i fanowi retro kryminałów osoby Marka Krajewskiego nie muszę przedstawiać. Ale co się wydarza, gdy pisarz sięga po współczesność i kreuje fabułę, która mogłaby się wydarzyć tu i teraz w Twoim mieście? Powstaje Ostra!

Kilka słów o fabule

W Ostrej o obłość jest trudno. Tutaj wszystko jest ostre, kanciaste i stwarzające zagrożenie. W mieście Marka Krajewskiego tętni przestępcze życie, lewe interesy, łapówkarstwo, przekręty i kolesiostwo. Trzeba cały czas pilnować tyłów, żeby nie zostać przyłapanym i posądzonym o złe intencje. W tym mieście żyją dwie silne i bezpardonowe kobiety: detektywka Ewa Skoczek oraz adwokatka Małgorzata Drewnowska. W jednej chwili muszą mierzyć się z wieloma pożarami, które buchają coraz większym i rozleglejszym płomieniem. Śmierć podpalacza na jednym z osiedli oraz zniknięcie prostytutki o ksywce Rakieta stają się tlenem, które podsyca niebezpieczną grę. Przeciwników mają niezwykle przebiegłych i bezkompromisowych. Życie ludzkie, godność drugiego człowieka, prawo do prywatności to dla nich nic nieznaczące elementy i wartości. Tkają śmiertelną sieć, w którą starają się zwabić nieprzychylne im osoby. Pytanie, kto jest głównym architektem-pająkiem? Komu zależy na odpowiednim ułożeniu najważniejszych graczy i co jest nagrodą w tej grze? Ewa i Gośka mają ręce pełne roboty. Wkraczają do śmiertelnie groźnej potyczki, w której nie ma sentymentów i wszystkie karty są znaczone.

Kilka słów o wrażeniach

Bardzo spodobał mi się opis fabuły Ostrej, dlatego zdecydowałam się ją przeczytać. To rasowy kryminał, w którym wiele się dzieje i trzeba być czujnym, jak jego bohaterowie, żeby nie wypaść z gry i dojść do mety, która jest bardzo satysfakcjonująca. Nie spodziewałam się, że tak mnie ta powieść wessie i sprawi tak wiele czytelniczej satysfakcji.

W Ostrej ściera się świat przestępczy z literą prawa. Jednak nie znajdziecie tutaj „prostych bandziorów”, ale biznesmenów, którzy w białych rękawiczkach i z inteligencją rządzą swoimi interesami oraz wywierają wpływ na działania innych.

Najnowsza powieść Marka Krajewskiego to miejski kryminał, którego akcja mogłaby się toczyć w każdym dużym mieście. Ta uniwersalność miejsca akcji ma swoje zalety, bo każdy czytelnik może puścić wodze fantazji i kreować własną wizję.

Słowem podsumowania

Bawiłam się naprawdę świetnie! Jeśli lubisz bardzo dobrze skrojone fabuły, których elementy z rozmysłem zostały odpowiednio (logicznie) pokomplikowane, to ten kryminał jest dla Ciebie. Bez przegadania, z akcją na wysokim pułapie i w dobrym tempie, Ostra poleca się uwadze!

Tytuł: Ostra
Autor: Marek Krajewski
Wydawnictwo Znak
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: kryminał
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz