„Zagubiony autobus” John Steinbeck – Karuzela osobowości

przez Katarzyna Denisiuk

Kiedy mam ochotę przeczytać dobrą prozę, to bez eksperymentowania sięgam po książki amerykańskiego pisarza Johna Steinbecka, ponieważ jak dotąd mnie nie zawiódł. Po lekturze powieści „Na wschód od Edenu”, „Grona gniewu” oraz „Myszy i ludzie” jako kolejną wybrałam „Zagubiony autobus”. Polecana, doceniana, wzbudziła moją ciekawość.

 

Miejsce akcji jest niezwykłe w swej prostocie. Momentalnie rodzi pytanie, co tam może wydarzyć się interesującego? W jaki sposób autor będzie żonglował swoim konceptem, aby zaciekawić czytelnika?

Główną osią powieści i zarazem wspomnianym miejscem akcji jest autobus, którym podróżuje zbieranina ludzi, którzy poznali się tuż przed. Ot przypadkowi pasażerowie jadący w jednym kierunku.  I to właśnie oni są motorem napędowym fabuły. Każdy z osobna, jak i w interakcji z pozostałymi. To kobiety i mężczyźni, którzy założyli maski i zbudowali wokół siebie fasadę złudzeń. Z uwagi na awarię autobusu zmuszeni są spędzić w swoim towarzystwie całą dobę. Kto i na ile pokaże swoją prawdziwą twarz? Kto opuści gardę i wyzwoli długo skrywane emocje?

 

John Steinbeck niejednokrotnie udowodnił, że jest mistrzem pisania o wszystkim tym co niesie życie. O zwyczajnych czynnościach, codziennych rytuałach oraz o tym co każdy może zaobserwować w swoim otoczeniu. Opisać to wszystko w elektryzujący sposób jest niebywałą umiejętnością. Autor nie stawia się w roli mentora, ale jest jak doskonały radar, który wychwytuje każdą fałszywą nutę ludzkich zachowań. 

W zagubionym autobusie jedzie cała plejada osobowości. Ludzie, którzy marzą, szukają uznania, swojej życiowej drogi, czy też miłości. Ludzie zagubieni, zgorzkniali oraz smutni. Nikt nie jest idealny. 

 

Powieść Johna Steinbecka po raz kolejny dostarczyła mi niesamowitych wrażeń. To autor, który się nie powtarza i nie stosuje formy, w którą wlewa słowa tworzące nową powieść. Za każdym razem potrafi zadziwić nową historią.  Jego niebywały zmysł obserwacji i pisarski kunszt kreują rewelacyjną prozę. Ponownie jestem pod wielkim wrażeniem i już zacieram ręce na kolejną jego książkę. I bardzo zachęcam – czytajcie Steinbecka!

 

Po lekturze powieści, wsiadłam rano do autobusu, rozejrzałam się i pomyślałam – kim są moi współpasażerowie?

 
Tytuł: „Zagubiony autobus”
Autor: John Steinbeck
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Tłumaczył: Andrzej Nowicki
Forma książki: ebook
Gatunek: literatura współczesna
 

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz