„Nemezis” Maciej Siembieda – W szponach bogini zemsty

przez Katarzyna Denisiuk

Gdyby ktoś mi kiedyś powiedział, że niełatwo będzie mi napisać opinię o najnowszej powieści Macieja Siembiedy, nie dałabym wiary. Ale jak to? Jeden z ulubionych polskich (i nie tylko) pisarzy, który nie zawodzi, poniekąd kontynuacja świetnej Katharsis, więc skąd te trudności?

Maciej Siembieda stworzył powieść, o której napisałabym najchętniej jednym zdaniem, składającym się z samych przymiotników. I zaznaczę, że nie byłoby tutaj sformułowania „niepotrzebne skreślić”. To może zacznę od czegoś podobnego, a potem napiszę więcej, bo ta książka na to zasługuje.

Nemezis jest nieodkładalna, niezwykle dobrze skonstruowana, inteligentna, zawstydzająca (jak można tak rewelacyjnie łączyć fikcję literacką z prawdziwymi wydarzeniami?), napisana z humorem, który trafia w sedno (kocham sformułowanie „perfumy dalekiego zasięgu”), dla każdego czytelnika (nie tylko dla fanów powieści z dominującym wątkiem historycznym). Jednym słowem doskonała!

Bogini Zemsty Nemezis sprowadzi nas wieloma ścieżkami. Te ścieżki przechodzą przez wiele państw, a wraz z nimi bohaterowie powieści. Rzuceni w trudny i bardzo burzliwy czas historii, próbują jak najlepiej sobie poradzić, a przede wszystkim przeżyć. Jednak przeżycie to nie jedyny cel i siła napędowa. Głęboko zakorzenione w trzewiach poczucie zemsty i wymierzenia kary, będzie znamiennym motorem działań jednego z braci.

Słowem podsumowania

Powieść Macieja Siembiedy jest jak najlepsza powieść historyczna, przygodowa, sensacyjna w jednym. Z fascynacją śledziłam losy braci, z drżeniem przyglądałam się wspaniale przedstawionemu tłu historycznemu ze wszystkimi miejscami akcji, z czytelniczą radością odkrywałam fabularne ścieżki, które doprowadziły do finału.

Nigdy w swoich opiniach ani komentarzach nie piszę „musisz to przeczytać” (naprawdę nic nie musisz!), ale gorąco Cię zachęcam drogi czytelniku mojego bloga do zapoznania się z twórczością Macieja Siembiedy. Zapewniam Cię, że te powieści to pod względem fabularnym pisarski majstersztyk. Jestem zachwycona i dumna, że mamy takiego pisarza wśród rodaków.

Chapeau bas Panie Macieju! Dziękuję i czekam na kolejną Pana powieść.

Tytuł: Nemezis
Autor: Maciej Siembieda
Wydawnictwo Agora
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: sensacja, thriller

Zobacz również

Zostaw komentarz