„Wrony” Petra Dvořáková – Światło i mrok

przez Katarzyna Denisiuk

Mając za sobą kolejną powieść czeskiej pisarki, zaczynam utwierdzać się w tym, że świetnie idzie im pisanie o rodzinie. Rodzinie szpetnej, z wieloma wadami i dysfunkcjami. Doskonale czyni to Petra Soukupová. Nie mniej elektryzująco i porywająco – Petra Dvořáková.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie powieści Perty Soukupovej przeczytałam i co o nich myślę - wskakuj tutaj.

Kilka słów o fabule

Wrony to krótka historia, której bohaterką jest nastolatka zmagająca się z permanentną dezaprobatą, wręcz odrzuceniem przez rodziców i siostrę. Poza tym, że jest niebywale uzdolniona plastycznie, jest zwyczajną dziewczynką zabiegającą o uwagę otoczenia i najbliższych, którzy jej tej troski skąpią. Jedyne co widzi w niej mama jest niebycie doskonałą, perfekcyjną, bezproblemową. Każde niedociągnięcie w ogarnianiu domowego porządku skutkuje karczemnymi awanturami. Dziewczynka jest pozostawiona sama sobie. Cichymi obserwatorami i świadkami scen rozgrywających się w czterech ścianach są wrony.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Petry Dvořákovej jest bardzo żywa. Wyzwala mnóstwo emocji dalekich od komfortu i aprobaty. Stawiając się w roli Basi, toczymy walkę z brakiem zrozumienia oraz niemożności odnalezienia stabilnego i szczęśliwego miejsca w rodzinie. A przecież to rodzina i najbliżsi – rodzice – powinni być kołem ratunkowym dla nastolatki w trudnych dla niej chwilach. W rodzinie Basi i jej starszej siostry Kasi jest niestety inaczej.

Wrony są kameralne i skondensowane, ale nieciche. Tutaj krzyczy wiele osób, w tym czytelnik protestujący przeciwko krzywdzie dziecka.

Bardzo mi się ta powieść podobała. Do tego stopnia, że nie mogłam się od niej oderwać i przeczytałam na raz. Będę wypatrywała innych powieści autorki, bo jej zmysł obserwacji oraz kreowania sytuacji i bohaterów bardzo przypadł mi do gustu. Polecam!

Tytuł: Wrony
Autor: Petra Dvořáková
Wydawnictwo Stara Szkoła
Przekład: Mirosław Śmigielski
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz