„Pusta mapa” Alena Mornštajnová – Trzy pokolenia

przez Katarzyna Denisiuk

Widząc, czy słysząc nazwisko Aleny Mornštajnovej, nie sposób nie pomyśleć o Hanie, która w ubiegłym roku skradła wiele czytelniczych serc.

Moją opinię o Hanie, przeczytasz klikając na link.

Wiedząc w jaki sposób pisze czeska autorka, na jakich strunach emocji potrafi grać, z wielką radością czekałam na Pustą mapę. Warto jednak zaznaczyć, że najnowsza na polskim rynku powieść autorki jest jej literackim debiutem. Hana ustawiła poprzeczkę bardzo wysoko i doskoczyć do niej debiutowi jest niebywale ciężko. Po przeczytaniu Pustej mapy uważam, że jest to doskonała rozgrzewka dla tych, którzy nie znają twórczości autorki. Co więcej, jestem przekonana, że po jej przeczytaniu będą mieli ochotę na więcej.

Kilka słów o fabule

Alena Mornštajnová w wyjątkowy sposób pisze o rodzinie, swobodnie i lekkim piórem kreśli jej losy tworząc bardzo ciekawy obraz. W Pustej mapie opisuje dzieje trzech kobiet: Anny – babki, Alžběty – matki i Anežki – córki. Mając do wyboru własne szczęście lub oczekiwania rodziny, Anna wybiera szczęście i wiąże się z Antonínem. W wojennej zawierusze dziadek Anežki zostaje ranny, a babcia zapada na chorobę płuc. Również Alžběcie los nie sprzyja. Po śmierci Anny, kolejno Antonína, wraz z młodszą siostrą musi szukać źródeł dochodu, a o pracę w przygranicznym czeskim miasteczku nie jest łatwo. Sytuacja polityczna w kraju wraz z lokalną władzą skutecznie reżyserują losy mieszkańców. Nikt nie może pozostać obojętnym na otaczającą rzeczywistość. Podążanie z prądem społeczno-politycznych przemian nie jest trudne. Dopiero przeciwstawianie się im, pokazuje charakter człowieka.

Kilka słów o wrażeniach

Pusta mapa jest dynamiczna i dużo się w niej dzieje. Bohaterowie powieści cały czas muszą przystosowywać się do zmieniających się okoliczności i dokonywać życiowych wyborów. Myślę, że gdyby autorka głębiej wniknęła w życie kobiet i bardziej szczegółowo opisała wydarzenia, w których czynnie uczestniczyły, to powieść byłaby jeszcze bardziej intrygująca. Były momenty w fabule, w których brakowało mi zatrzymania, dłuższej chwili zadumy i oddechu. Jednak mimo wszystko uważam, że Pusta mapa jest bardzo dobrą literaturą środka, którą świetnie się czyta. Jeśli Alena Mornštajnová napisze nową książkę, to na pewno po nią sięgnę. Polecam!

Tytuł: Pusta mapa
Autor: Alena Mornštajnová
Wydawnictwo Amaltea
Przekład: Agata Wróbel
Forma książki: papierowa, niedostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz