„Ciąg zbieżny” Wawrzyniec Hyska –

przez Katarzyna Denisiuk

Z tyłu okładki dość skromnie.

Redukcja. Pozbywanie się. Odrzucanie.

Najpierw zbędnych rzeczy, a potem …

Ile granic przekroczy Marek i czy ma do tego prawo?

Tajemniczo.

Kim jest Marek? Czym jest redukcja? Co oznacza to „potem”? Jakie granice ma zamiar przekroczyć i jaki będzie finał tych działań?

Debiutancka powieść Wawrzyńca Hyski jest napisana językiem żywym i współczesnym. Opowiada historię mężczyzny z pokolenia milenialsów, który ma dobrze płatną pracę, dziewczynę, pełną rodzinę. Ale coś z tej machinie codzienności zgrzyta, coraz intensywniej i częściej. Aresztowanie ojca – pracownika naukowego – uruchamia zapadnię. Od tego momentu życie Marka pogrąża się w chaosie. Staje się ułudą, zamkiem z piasku, które sukcesywnie niszczeje. Czy było wzniesione na grząskim gruncie? Rodzą się kolejne pytania. Co go ogranicza? Co zabiera szczęście? Wszystko staje się bezsensowne. Jaka jest na to rada? Jak wyrwać ciernie i drzazgi, nawarstwione przez lata, zbudowane z czyichś oczekiwań i sztuczności? Marek podejmuje kolejne kroki. Zaczyna się niewinnie, a kończy… Do tragedii brakuje tak niewiele.

Kilka słów o wrażeniach

Ciąg zbieżny to bardzo udany debiut. Potrafi przyciągnąć fabułą, która ciekawie się rozwija. Ba! Śmiem twierdzić, że dla wielu czytelników zakończenie będzie zaskakujące. Ja tę powieść widziałam w kolorach. Jest wielobarwna, zmieniająca się, by finalnie rozbłysnąć psychodelicznymi barwami. Bardzo byłam ciekawa zakończenia i mnie nie zawiodło. Współczesność tej literatury – miejsce akcji, bohaterowie, wypaczone relacje rodzinne – sprawia, że tę książkę naprawdę dobrze się czyta. Poza tym może być lustrem, w którym niejeden czytelnik będzie mógł się przejrzeć. Fajna, ciekawa, bardzo „czytalna”.

Tytuł: Ciąg zbieżny
Autor: Wawrzyniec Hyska
Wydawnictwo Seqoja
Forma książki: papierowa, niedostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna
Współpraca barterowa z autorem

Zobacz również

Zostaw komentarz