„Bajka, Bajeczka” Barbara Sadurska – Dokąd zmierzasz Polsko?

przez Katarzyna Denisiuk

Swego czasu zaczarowała mnie Mapa – niezwykle oryginalna książka Barbary Sadurskiej. Napisałam o niej między innymi: „Książką nie rządzi chaos. Tutaj wszystko jest przemyślane w taki sposób, żeby zbaczać z utartego, literackiego szlaku, a równocześnie dawać radość z poznawania nowych ścieżek i terytoriów”. I jeszcze: „Mapa jest zaczarowana. Jest książką, którą po skończeniu chce się czytać na nowo”. Po tak dobrych wspomnieniach czasu z lekturą nie dziwię się sobie, że jak tylko zobaczyłam nową powieść autorki, to od razu ją kupiłam bez przeczytania żadnych wcześniejszych opinii, czy rekomendacji. Wielu czytelników przede mną przeczytało Bajkę, Bajeczkę i po ich wrażeniach wiedziałam, że się nie zawiodę, że czeka na mnie coś wyjątkowego.

Fabularnie

Po raz kolejny autorka wyszła poza schemat, tym razem fabularny i po części również narracyjny, który daje się poznać w nieoczekiwanych momentach, burząc tok myślenia. Barbara Sadurska opisała świat, z jednej strony znany, bliski, udomowiony, ujarzmiony, ale wcale nie przyjemny, radosny, przyjazdy, stwarzający szansę. Na ten świat położył się cieniem religijny fanatyzm, który rozplenia się niczym najagresywniejszy chwast wysysający wszystkie życiowe siły z każdego, który w tym świecie żyje. Są równi i równiejsi. Jest władza kościelna, która rządzi jednostką, za nic mając jej zdanie i prawa. W tym świecie, w tej Polsce mieszka Balbina (rocznik 81.) wraz z rodziną. Na jej oczach dzieją się rzeczy złe, na które dziewczyna nie ma w sobie zgody. Nie odwraca oczu, walcząc z obłudą i zakłamaniem.

O wrażeniach

Najnowsza powieść Barbary Sadurskiej jest przerażającą wizją Polski. Dystopiczną, ale rezonującą w podświadomości. Wspaniale czytelniczo meandrowałam w Trzęsawiskach, przez które płynie Bajka oraz podzielonym Krakowie, w którym swoboda poruszania się jest mocno ograniczona. Autorka stworzyła niezwykły klimat powieści, stawiając przed czytelnikiem niewygodne tezy i prowokując przemyślenia. Świetna wielowymiarowa powieść, która poraża wizją realności. Dotyka wielu płaszczyzn zarówno dotyczących jednostki, rodziny, społeczności małych miasteczek, jak i społeczeństwa, kraju, polityki, a nawet świata. Jej wydźwięk przygniata, a z drugiej strony nas czytelników podnosi na duchu, dając świadectwo, że polscy pisarze tworzą wspaniałe dzieła. Gorąco polecam!

Tytuł: Bajka, Bajeczka
Autor: Barbara Sadurska
Wydawnictwo Warstwy
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz