„Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karolina Bednarz – Kobieca ikebana

przez Katarzyna Denisiuk

Wyborowi każdej kolejnej książki/audiobooka towarzyszy impuls. Bardzo rzadko mam zaplanowaną listę powieści, które w najbliższym czasie przeczytam. Chyba że są to książki, które dostałam od wydawnictw. Pomimo tego, że nie gonią mnie żadne terminy, to staram się je czytać w pierwszej kolejności. Tak naprawdę najtrudniejszy wybór mam z e-bookami (Legimi daje tyle możliwości!) oraz audiobookami (Audioteka pęka w szwach).

W wersji audio najbardziej lubię słuchać reportaży oraz literatury faktu, nie mówiąc już o słuchowiskach. Wybór „Kwiatów w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz był pochodną kilku zdarzeń. Jednym, o którym warto wspomnieć, było zainteresowanie literaturą japońską („Zmierzch” i „Ukochane równanie profesora„). Lektura wymienionych tytułów w naturalny sposób przełożyła się na powieść o Japonii, autorstwa szefowej Wydawnictwa Tajfuny.

 

Nie wiem jak książkę przyjęli czytelnicy, którzy interesują się tym wyspiarskim krajem i dobrze go znają. Dla mnie była to fascynująca podróż. Każda historia, odsłona kobiecej doli z perspektywy mieszkanki tego kraju, przyprawiała o jęk niedowierzania i autentycznego szoku.

Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. I pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności, coraz głośniej mówią o swoich problemach. I coraz częściej mówią „dość”.

 

Czy Kwiaty w pudełku” zostały napisane zgodnie z reporterską sztuką? Karolina Bednarz chciała tę powieść napisać po swojemu i zrobiła to w taki sposób, że z dreszczem emocji i ogromnego zaciekawienia słuchałam kolejnych rozdziałów. Nie będę pisała jakie były moje wyobrażenia o życiu kobiet w Japonii. Dość powiedzieć, że moja wizja była kompletnie różna od rzeczywistości, którą przedstawiła autorka.

 

Celowo nie przytaczam tutaj ani jednego przykładu, nie wspominam żadnej historii, bo naprawdę warto samemu przeczytać powieść i poznać realia życia japońskich dziewcząt i kobiet.

 

Wyborna! Świetnie napisana. Chłonęłam ją jak gąbka wodę. Bardzo polecam!

 
Tytuł: „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet”
Autor: Karolina Bednarz
Wydawnictwo Czarne, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta Katarzyna Puchalska; dostępna również w formie e-booka
Gatunek: literatura faktu

Zobacz również

Zostaw komentarz