„Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezary Łazarewicz – Kobieta bez imienia

przez Katarzyna Denisiuk

Na fali szumu wokół ekranizacji książki Cezarego Łazarewicza Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka sięgnęłam po inny reportaż autora – Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej – w formie audiobooka. Niejednokrotnie pisałam, że ten gatunek literacki świetnie sprawdza się jako książka czytana. Oczywiście warunkiem niezbędnym do satysfakcjonującego odbioru jest odpowiedni lektor. Idealna interpretacja i dobrze dobrany głos potrafią zdziałać cuda.

Kim była tytułowa Gorgonowa, że autor poświęcił jej i wydarzeniom z nią związanym swój czas? Emilia Margerita Gorgon została skazana za zabójstwo Elżbiety Zaremby, córki bardzo znanego lwowskiego architekta. Zatrudniona jako guwernantka, zajmowała się również prowadzeniem nadzoru nad domem. Po roku przebywania blisko rodziny wdała się w romans z Zarembą. W tym czasie jego żona cierpiała na chorobę psychiczną i przebywała w zakładzie zamkniętym. Co istotne, z tego luźnego związku urodziła się córka Ewa, której ojciec nie uznał.

Romans z architektem stał się solą w oku jego córki, która postanowiła zawalczyć o uwagę ojca, co doprowadziło do ochłodzenia stosunków pomiędzy Gorgonową i Zarembą.

Elżbieta zginęła od ciosu w głowę w nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku. Proces poszlakowy był szeroko komentowany wśród mieszkańców Lwowa. Rita Gorgonowa nigdy nie przyznała się do winy.

Cezary Łazarewicz opisuje losy kobiety, przybliża wydarzenia związane z procesem. Idzie dalej. Pisze o jej rodzinie, o działaniach, jakie podjęły spadkobierczynie Rity – córka Ewa oraz wnuczka Margarita. Miały wiele zastrzeżeń do jakości materiału dowodowego, na podstawie którego matka i babka została osądzona i skazana.

Słowem podsumowania

Książka Cezarego Łazarewicza to bardzo interesująca podróż do przeszłości. To dotyk ważnych wydarzeń, którymi żyła ówczesna opinia publiczna. Nie tylko pisarz i reporter uznał tę sprawę za ciekawą i godną opisania. W 1977 roku nakręcono film fabularny, a w 2015 roku wydarzenia te przedstawiono w formie sztuki odgrywanej w Teatrze Starym w Krakowie.

Tytuł: Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej
Autor: Cezary Łazarewicz
Wydawnictwo Czarne, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta Maciej Kowalik; dostępna w formie e-booka
Gatunek: reportaż

Zobacz również

Zostaw komentarz