„Ukochane równanie profesora” Yōko Ogawa – Ulotne chwile

przez Katarzyna Denisiuk
"Ukochane równanie profesora" Yōko Ogawa - Ulotne chwile

„Ukochane równanie profesora” Yōko Ogawy jest powieścią z gatunku tych, które budzą bardzo pozytywne emocje i działają jak balsam na duszę. Jeśli znajdzie się w nich smutek, to jest on zawsze przystankiem do dobrych, ciepłych i kojących myśli.

 

Książka japońskiej pisarki uchyla czytelnikowi drzwi do mikroświata starszego mężczyzny. Jego uniwersum stanowią liczby, matematyka, które dają mu chwiejne poczucie stabilizacji. To piękny, wybitny umysł, który uległ wypadkowi i od tego czasu jego pamięć trwa raptem osiemdziesiąt minut. Profesorem zajmuje się gosposia samotnie wychowująca dziesięcioletniego syna. Dzień kiedy cała trójka spotkała się, zmieni ich całe życie. Mężczyzna wprowadzi kobietę i chłopca w świat królowej nauk, zaś oni dadzą mu poczucie chwilowej normalności. Stworzą piękne trio oparte na wzajemnych szacunku, przyjaźni, a nawet fascynacji.

 

„Ukochane równanie profesora” jest niczym plaster miodu na sercu i duszy. Koi, czaruje, wprowadza niemal w oniryczny nastrój. Czytając powieść miałam poczucie, że znajdowałam się w bańce wypełnionej dobrem, najlepszymi emocjami i zachowaniami. 

Niebywale lubię wskoczyć i zanurkować w takie historie, które emanują ciepłem i jasnym światłem. Kąpię się w ich blasku i czerpię dobrą energię na przyszłość.

 

Profesor był wybitnym matematykiem. Matematyka jest jego światem, dlatego komunikuje się z otoczeniem za pomocą liczb. Jeśli ktokolwiek, nie pałając miłością do tej nauki, obawia się, że powieść może mu się nie spodobać, niech odłoży niepewność na bok. Autorka świetnie tę historię wyważyła. Ci zaś, którzy królową nauk kochają, będą, jak ja, bardzo zadowoleni. Ba! Nawet miłośnicy baseballa świetnie się w niej odnajdą.

Piękna! Po prostu, piękna!

 

PS Jeśli macie ochotę na inną powieść, która jest równie mądra i wzruszająca, to polecam „Kwiat wiśni i czerwoną fasolę” Duriana Sukegawy Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Tytuł: „Ukochane równanie profesora”
Autor: Yōko Ogawa
Wydawnictwo Tajfuny
Tłumaczył: Anna Horikoshi
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz