„Grecja. Gorzkie pomarańcze” Dionisios Sturis – Portret Grecji

przez Katarzyna Denisiuk

Słowem wstępu

Dionisios Sturis jest dziennikarzem i pisarzem, który urodził się w Grecji, ale wychował się w Polsce. To autor licznych reportaży prasowych i radiowych oraz książek reporterskich. Jedną z nich jest powieść o współczesnej Grecji.

Z czym kojarzy Wam się Grecja? Mnie z pięknymi wakacyjnymi miejscówkami, niezawodną pogodą oraz kolorami cudownie wyglądającymi w albumie ze zdjęciami. A! I nie zapominajmy o przysmakach – oliwkach i fecie. Jednak Grecja to nie tylko urok i zachwyt. To również grecki kryzys i trudna sytuacja ekonomiczna państwa. Stwierdzenie: „żeby nie było u nas drugiej Grecji” budzi grozę.

Kilka słów o fabule i wrażeniach

Dionisios Sturis ma wszelkie potrzebne narzędzia i doskonały wewnętrzny radar, dzięki którym przybliża czytelnikowi historię Grecji i pokazuje jej współczesną twarz. Unika uogólnień i nie używa papierka lakmusowego dostępnego przeciętnemu turyście. Sięga głębiej docierając do trzewi greckości. Poprzez wplecenie opowieści o własnej tożsamości i historii swojej rodziny, odkrywa przed nami autentyczność kraju i jej prawdziwy obraz.

To, co uważam za największy atut książki Dionisiosa Sturisa to przebijająca na każdym kroku prawda. Autor bez względu na osobiste przeżycia nie jest stronniczy. W powieści możemy przeczytać o odczuciach pisarza i dostrzec próbę wyjaśnienia rodzinnych konfliktów. Jednym czytelnikom ta personalna nuta może przeszkadzać. W moim odczuciu była ciekawym uzupełnieniem opowieści o kraju przodków.

Grecji. Gorzkie pomarańcze wysłuchałam w formie audiobooka, którego czyta autor. Początkowo nie trafiał do mnie jego głos, ale z czasem entuzjazm rósł i finalnie było w porządku.

Nie znając historii Grecji i jej mieszkańców, zaserwowana literatura faktu wypełniła część luk mojej niewiedzy, za co autorowi dziękuję. Bardzo jestem ciekawa, jakie wątki Dionisios Sturis poruszył w kolejnej książce będącej kontynuacją Gorzkich pomarańczy, czyli Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji.

Tytuł: Grecja. Gorzkie pomarańcze
Autor: Dionisios Sturis
Wydawnictwo Poznańskie, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta autor; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura faktu

Zobacz również

Zostaw komentarz