„Zmierzch” Osamu Dazai – Wbrew konwenansom

przez Katarzyna Denisiuk
"Zmierzch" Osamu Dazai - Wbrew konwenansom

Czytelniku, jeśli trzymasz w ręce „Zmierzch” autorstwa Osamu Dazai, albo masz w planach przeczytanie go, to wiedz, że „nie bez powodu niektórzy nazywają powojenne pokolenie młodych Japończyków „pokoleniem Zmierzchu„: każdy czytelnik odnajdował w którymś z bohaterów cząstkę siebie”. Jak pisze Karolina Bednarz w bardzo ciekawym wstępie do powieści, tytułowy zmierzch to „koniec epoki – Japonii triumfującej, silnej, walczącej, to upadek Kraju Wschodzącego Słońca. To koniec pewnego systemu społecznego oraz śmierć arystokracji”. Poza tym znajdziemy w nim również informacje o samym autorze, które są nie bez znaczenia dla samej powieści.

 

W powojennej Japonii, w arystokratycznej rodzinie, Kazuko opiekuje się chorą matką. Sytuacja w kraju zmusza kobiety do sprzedaży domu i przeprowadzki na wieś. Nie jest im łatwo, gdyż do tej pory były przyzwyczajone do innej jakości życia. Z frontu wraca brat Kazuko – Naoji i sytuacja rodziny jeszcze się pogarsza, gdyż mężczyzna jest uzależniony od alkoholu i narkotyków. Kazuko nie chce poddać się złemu losowi i coraz częściej myśli o zmianie dotychczasowego życia. W końcu każdy może marzyć i dążyć do realizacji marzeń.

 

Literatura japońska dla europejczyka jest egzotyczna. To inna kultura, obyczaje, język. Jednak historia głównej bohaterki „Zmierzchu” Kazuko pokazuje, że w każdej społeczności, w momencie, gdy powszechnie obowiązujące zasady i konwenanse uwierają coraz bardziej, człowiek poszukuje swojej drogi do szczęścia. Czasami wbrew otoczeniu i idąc pod prąd.

 

Podczas lektury „Zmierzchu” towarzyszył mi duch orientu i specyficzny dla tego kierunku klimat. Jeśli przy „Ukochanym równaniu profesora” czułam baśniowość i dobrego ducha powieści, tak w czasie czytania „Zmierzchu” zagłębiałam się w przeszłość Japonii, jej historię i obyczajowość. To powieść zdecydowanie bardziej osadzona w przeszłości tego kraju, dająca możliwość jego lepszego poznania. Powieść Osamu Dazai nie jest obszerna, ale wydaje się, że w treści wybrzmiewa wszystko to, co autor chciał czytelnikom przekazać. Prostota, harmonia, trochę melancholijność, to główne siły tej powieści. Podobała mi się.

 

Czekać. Ach, w życiu człowiek cieszy się, gniewa, smuci, to znów nienawidzi, lecz te uczucia zajmują ledwie jeden procent życia. Pozostałe dziewięćdziesiąt dziewięć — czy nie spędzamy go, po prostu czekając?

 
Tytuł: „Zmierzch”
Autor: Osamu Dazai
Wydawnictwo Tajfuny
Tłumaczył: Mikołaj Melanowicz
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz