„A pamiętasz, mamo?” Kateryna Babkina – Portret ukraińskich uchodźców

przez Katarzyna Denisiuk

A pamiętasz, mamo, jak nauczyłaś mnie obejmować siebie? Powiedziałaś, że nawet jeśli nie ma kto cię objąć, to zawsze masz siebie i możesz objąć się sama. Ten moment chyba właśnie nastał. Okazuje się, że mam bardzo chude ramiona.

A pamiętasz, mamo? autorstwa Kateryny Babkiny to monolog nastolatki wyrażony listami do matki, który przytyka gardło i wyciska zły. Niesłychanie ujmujący, czuły, intymny obraz dziecka, które musi radzić sobie z traumą wojny, rozstania, dojmującej tęsknoty oraz niegasnącej nadziei.

Nie wiem, jak w całej tej sytuacji można wybierać szkołę czy adoptować psa. Kogoś pokochać. Z kimś się zaprzyjaźnić. Żyć. Wydaje mi się to po prostu niemożliwe, jednocześnie przerażające i całkiem właściwe.

Zbombardowano Ukrainę. Świat dla wielu się zatrzymał. Na chwilę? Na zawsze? Gdzie uciekać? Jak żyć? Fale uchodźczyń i uchodźców rozlały się na cały świat. I w tych przystaniach sklejają roztrzaskane życie i psychikę.

 – Nikt teraz nie wie, jak z wami postępować. Ani specjaliści, ani zwykli ludzie, ani ci, którzy was kochają. Jak postępować z tym, co przeżyliście, co widzieliście, i z tym, co myślicie. Z tym, co, gdzie i jak was złamało.

Życie toczy się dalej. Pojawiają się nowi ludzie, nowe przyjaźnie, osoby, które potrafią podać pomocną dłoń i (może) nauczyć, jak odnaleźć na nowo sens, by żyć.

Ale naprawę czuję, że żyję, i to jest bardzo przyjemne uczucie. No, może nie cały czas chodzę i myślę o tym – ale przynajmniej raz dziennie. Każdego dnia są chwile takiego przeszywającego olśnienia: jestem, żyję, jestem potrzebna, mam wybór, ciągle jeszcze mogę być szczęśliwa.

Nie rozpisując się o fabule, z serca zachęcam Cię do sięgnięcia po tę małą książeczkę, która niesie z sobą ogromny ładunek emocji. Pewnego dnia zaczęłam czytać i przepadłam. Wessała mnie swoją dojrzałością i niezwykle prawdziwymi emocjami ubranymi w słowa. Niezwykły obraz tego, z czym musi się mierzyć ukraińskie społeczeństwo zapisany z punktu widzenia nastolatki. Przepiękna, czuła i wzruszająca.

Tytuł: A pamiętasz, mamo?
Autor: Kateryna Babkina
Wydawnictwo Warstwy
Przekład: Bohdan Zadura
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Prezent od wydawnictwa

Zobacz również

Zostaw komentarz