„Krzywym pługiem” Itamar Vieira Junior – Portret Brazylii głębokiej

przez Katarzyna Denisiuk

Lubię zaglądać w różne zakątki literackiego świata. Dzięki temu odkrywam nowych autorów, a poprzez ich twórczość historie osadzone w różnej kulturze i środowisku.

„GlowBook to wydawnictwo książkowe dla Czytelnika, który jest ciekawy świata. Naszą misją jest zaoferowanie polskiemu odbiorcy książki, która pobudza do myślenia, ale przy tym po prostu „dobrze ją się czyta”. Wierzymy, że są książki, które zmieniają świat na lepsze” – czytam na stronie wydawnictwa GlowBook.

I jeszcze: „Proponujemy niebanalne pozycje z zakresu literatury pięknej, ale również refleksję społeczno-polityczną i książkę historyczną. Zawsze z podtekstem wrażliwości społecznej, skłaniającym do namysłu nad tym, jak urządzony jest świat i nad conditio humana”.

Powieść Krzywym pługiem napisał Itamar Vieira Junior „brazylijski pisarz i naukowiec zajmujący się badaniami etnicznymi i afrykanistycznymi, pracuje także jako urzędnik agencji INCRA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie reformy rolnej w Brazylii, na rzecz bardziej sprawiedliwego podziału gruntów, przez co stał się celem licznych gróźb karalnych”.

Warto dodać, że powieść Itamara Vieiry Juniora uchodzi za fenomen brazylijskiej literatury współczesnej.

Kilka słów o fabule

Krzywym pługiem opowiada historię dwóch sióstr, z których jedna, na skutek nieszczęśliwego wypadku, przestała mówić. Bibiana i Belonizja mieszkają w Brazylii, w hacjendzie Água Negra, gdzie panuje wyzysk, nierówność społeczna, a historia kolonializmu kładzie się bardzo długim i głębokim cieniem. Codzienność jest nieznośna, dyktowana przez silniejszych i będących u władzy. Każdy zna swoje miejsce w szeregu, chociaż się z nim nie zgadza.

Mieszkańcy hacjendy funkcjonują w powtarzalnym trybie ciężkiej pracy podporządkowanej surowemu klimatowi. A wieczorami spotykają się na wieczornicach jarȇ (praktyka religijna praktykowana jedynie w regionie Chapady Diamantiny), gdzie prym wiedzie ojciec Bibiany i Belonizji.

Kilka słów o wrażeniach

Soczewka powieści Itamara Vieiry Juniora koncentruje się na wąskim obrazie brazylijskiego społeczeństwa, jednak problemy, które porusza, zataczają o wiele większe kręgi.

Luiz Inácio Lula da Silva, prezydent Brazylii, mówi o książce: „Portret Brazylii głębokiej, z którym zaznajomić się powinien każdy”.

Krzywym pługiem zaprasza czytelnika i wabi egzotyką miejsca i historii. To w pewnym sensie literatura faktu niezwykle interesująco ubrana w fikcję. Czuć w niej ducha Ameryki Południowej z unoszącym się powidokiem realizmu magicznego. Czyta się bardzo dobrze, chociaż wcale (zwłaszcza na początku) nie jest oczywista. Jednak to „zagmatwanie”, to żonglowanie narracją, nadają powieści smaku.

Bardzo dobra i ważna powieść, którą czytałam z przyjemnością.

Tytuł: Krzywym pługiem
Autor: Itamar Vieira Junior
Wydawnictwo Glowbook
Przekład: Eliasz Chmiel
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz