„Dwie i pół duszy. Folk noir” Justyna Hankus – Wewnętrzny głos

przez Katarzyna Denisiuk

Dwie dusze – to za dużo na jednego człowieka.
Jedna dusza – to za mało na dwoje.

Tymi dwoma prostymi, ale jakże głębokimi zdaniami, wchodzimy w najnowszą powieść Justyny Hankus. Autorka zabiera czytelnika do niewielkiej miejscowości Rutki nad jeziorem Ruty, gdzie mieszka i żyje Mateusz Kusy. Przeszłość go naznaczyła, sprawiła, że codzienna egzystencja niejednokrotnie sprawia ból i prowadzi do walki o prawdę. Kim jest? Czyj głos i jestestwo wyłazi na wierzch, żeby materializować swój byt? Czy Wiedźmawa może mu pomóc? W jaki sposób obecność Upa wpłynie na resztę bohaterów.

Dwie i pół duszy. Folk noir jest efemeryczna, momentami nieuchwytna, ale cały czas wabi czytelnika, żeby odważył się wejść w tę historię i towarzyszył jej bohaterom w walce o swoje prawdziwe ja. Fabuła powieści meandruje pomiędzy leśnymi duktami, na wiejskich polach, wchodzi do domostw skrywających rodzinne tajemnice, których nikt nie ma śmiałości wyjawiać. Bywa, że strach paraliżuje działania i sznuruje usta.

Autorka nie boi się metafizyki, z otwartością zaprasza do swojej powieści ludowe tradycje i powtarzane z pokolenia na pokolenie, z ust do ust wierzenia.

Ta cudownie utkania sieć tego, co realne, z tym, co magiczne tworzy niecodzienny obraz wabiący do bliższego poznania. Ja dałam się złapać. Co więcej, wcale nie chciałam tej przestrzeni opuszczać. Przyznaję, że nie spodziewałam się, że powieść Justyny Hankus tak ładnie i harmonijnie ze mną zagra.

Autorka stworzyła niezwykły klimat daleki od radosnej egzystencji. Jest ponuro, lepko, mroczne. Otaczamy się poczuciem odrzucenia, bezkompromisowością odchodzenia, naturalizmem, a zarazem całym wachlarzem niedopowiedzenia.

Porywająca, nietuzinkowa proza.

PS Książkowskaz – czytelnicy, którzy odnaleźli się w powieści Joanny Łańcuckiej Stara Słaboniowa i Spiekładuchy, książka Justyny Hankus przypadnie do gustu.

Tytuł: Dwie i pół duszy. Folk noir
Autor: Justyna Hankus
Wydawnictwo Powergraph
Forma książki: e-book
Gatunek: fantasy
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz