W jakiej kolejności słuchać „Wiedźmina”?

przez Katarzyna Denisiuk

Na fali ogromnej popularności „netflixowego” Wiedźmina, czyli serialu na kanwie sagi Andrzeja Sapkowskiego, postanowiłam coś z tej serii przeczytać (serial pochłonęłam w kilku podejściach ;-)). Mnogość tytułów przyprawiła mnie o zawrót głowy, więc sięgnęłam do Internetu i znalazłam dwa sposoby czytania Wiedźmina. Skąd taki podział? Jeden oparty jest o kolejność w jakiej pojawiały się kolejne tytuły, drugi zaś o chronologię wydarzeń. Ja wybrałam ten drugi, ale będąc już bliżej końca stwierdzam, że i jeden i drugi jest w porządku i nie burzy odbioru niezwykłego wiedźmińskiego uniwersum.

Co ważne, w świat wykreowany przez Andrzeja Sapkowskiego weszłam i przepadłam z rewelacyjnymi słuchowiskami dostępnymi na Audiotece. Sama Audioteka podpowiada, poprzez numerację audiobooków, w jakiej kolejności słuchać opowiadań. Do tego jeszcze dochodzi pięciotomowa saga (niestety w audio są tylko 3 tomy, więc resztę trzeba doczytać).

 

Żeby było Wam łatwiej dotrzeć do audiobooków lub po prostu wiedzieć jak czytać, podaję listę poszczególnych tytułów wraz z linkami do słuchowisk:

I. Zbiór opowiadań, który przedstawia głównych bohaterów serii i wprowadza czytelnika w świat Geralta z Rivii. Znajdują się tu następujące opowiadania: Wiedźmin, Ziarno prawdy, Mniejsze zło, Kwestia ceny, Kraniec świata, Ostatnie życzenie.

Jeśli będziecie czytali, to ten zbiór zatytułowany jest „Ostatnie życzenie”.

II. Kolejny zbiór opowiadań rozpoczyna wątki, które autor kontynuuje w pięciotomowej sadze. W zbiorze znajdują się: Granica możliwości, Okruch lodu, Wieczny ogień, Trochę poświęcenia, Miecz przeznaczenia, Coś więcej.

W wersji papierowej lub jako e-book, ten zbiór zatytułowany jest „Miecz przeznaczenia”.

III. Saga o Wiedźminie to pięć tomów powieści, w których przygody Geralta są znacznie bardziej rozbudowane niż w opowiadaniach. Pojawiają się tu nowi bohaterowie, a wiedźmiński świat zyskuje wiele barw i detali. Na sagę składają się:

  1. Krew elfów I tom, II tom
  2. Czas pogardy I tom, II tom
  3. Chrzest ognia I tom, II tom
  4. Wieża Jaskółki
  5. Pani Jeziora

Poza tym ukazał się jeszcze „Sezon burz” (tom I, tom II) – opublikowana w 2013 roku powieść, która jest uzupełnieniem pięciotomowej sagi oraz opowiadania: Droga, z której się nie wraca, Coś się kończy, coś się zaczyna.

 

Gdybym chciała wymienić wszystkich lektorów, którzy wzięli udział w superprodukcji, to … nie potrafiłabym. Na pewno  lista byłaby bardzo długa. Na zachętę napiszę, że narratorem, który fantastycznie nadaje szlachetnego szlifu jest Krzysztof Gosztyła. Poza tym swych głosów użyczają: Krzysztof Banaszyk – Geralt, Anna Dereszowska – Yennefer, Sławomir Pacek – Jaskier, Joanna Pach-Żbikowska – Ciri.

Uwierzcie mi na słowo, że słucha się WYBORNIE! Mam nadzieję, że ostatnie dwie powieści z wiedźmińskiej sagi zostaną wyprodukowane.

Zobacz również

Zostaw komentarz