„Wszystkie me daremne żale” Mariusz Gądek – Obsesja śmierci

przez Katarzyna Denisiuk

Zdążyć na samolot, naprawić drzwi w samochodzie, rozwieść się. Ale najpierw uratować Elf.

Yolandi i jej starsza siostra Elfrieda wychowały się w menonickiej rodzinie, gdzie podstawą wiary jest Biblia, uznawana za nieomylne, objawione Słowo Boże. Elf jest szalenie utalentowaną pianistką światowej sławy. Ma wspaniałego męża, dobry dom, ale … nie chce żyć. Co takiego tkwi w człowieku, że chce się rozstać z rodziną i kochającą siostrą? Czego brakuje? Czego jest za dużo? Są to pytania, które cały czas zadaje sobie Yolandi. Ze wszystkich sił stara się utrzymać siostrę przy życiu i nie pozwolić jej odejść. Ale jak tego dokonać, skoro sama musi borykać się z wieloma problemami. Jej życie jest jałowe. Ma za sobą jeden rozwód, a drugi właśnie finalizuje. Na pewno będzie walczyła ze wszystkich sił o Elf. Może to jest właśnie wyzwanie, misja, które nada jej życiu sens?

Kilka słów o wrażeniach

Wszystkie me daremne żale to było moje pierwsze spotkanie z prozą kanadyjskiej pisarki i dziennikarki. Nie miałam oczekiwań co do tej lektury, ale okazało się, że była wspaniałą literacką przygodą.

Historia siostrzanej miłości, poświęcenia i walki o życie jednej z nich to temat z pewnością niewesoły, wręcz tragiczny. Jednak sposób, w jaki autorka do niego podeszła, w jaki go opisała, był nad wyraz spokojny. Emocje, jakie uwalniają się podczas lektury, są dalekie od dojmującego smutku. Tak naprawdę cały czas towarzyszyło mi uczucie chęci niesienia wparcia zarówno Yolandzie, jak i Elfriedzie.

Kiedy przeczytałam, że w tej powieści jest wiele autobiograficznych elementów, to miałam ciarki. Dzięki powieści Miriam Toews można zanurzyć się w głębiny rozważań dotyczących kondycji psychicznej człowieka, wpływu rodzinnych traum oraz religii na nasze życie. Spróbować odpowiedzieć na pytanie: co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? „Czy gen samobójstwa może być zapisany w DNA”?

Świetna – polecam uwadze!

Tytuł: Wszystkie me daremne żale
Autor: Miriam Toews
Wydawnictwo Czarne
Przekład: Mariusz Gądek
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz