„Agla. Alef” Radek Rak – Przemiana

przez Katarzyna Denisiuk

Jeśli śledzisz wydarzenia dotyczące nagród literackich, to z pewnością wiesz, że Radek Rak jest laureatem Nagrody Literackiej Nike. Zdobył ją za powieści Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Jednak to nie jest jedyna nagroda, którą ma na koncie wymieniona książka. Przeczytałam ją a jakże, ale przyznaję, że pomimo dostrzeżenia wielu walorów nie była to historia, która mnie oczarowała. Za to Agla. Alef? To jest dopiero baśń! Napisać, że bawiłam się wyśmienicie, to jak nic nie napisać. Wciągnęła mnie niesamowicie już od pierwszych rozdziałów i trzymała w zachwycie do końca.

Jak wiesz, nie ma książki, która będzie się podobała wszystkim i Agla. Alef również taką powieścią nie jest. Jeśli nie tolerujesz fantastyki, baśniowości, nierealnych postaci, bajkowych bohaterów, to w mojej ocenie nie jest to książka dla ciebie. A contrario, jeśli lubisz elementy magii, fantasy, świata nierzeczywistego, ale łapiącego kontakt z tym, co realne, połączonego kotwicą ludzkich przywar, charakterów, moralności, to bądź gotowy na cudowną podróż do świata Sofji Kluk.

Agla. Alef  to pierwszy tom z serii i już teraz z ogromną niecierpliwością czekam na dalszą część przygód młodej dziewczyny.

Kilka słów o fabule

Sofja w wyniku nieprzewidzianych wydarzeń, na które nie miała wpływu – oprócz jednego, gdzie poniosła ją brawura – zostaje poddana próbie charakteru. Samotnie, z niewielkim wsparciem nielicznych sprzyjający jej osób, dąży do odkrycia prawdy o zaginionym ojcu. To, co po drodze się wydarza, wychodzi poza ramy racjonalnego myślenia. Tuż za rogiem czai się zło, wyciągające śmiertelne kleszcze.

Kilka słów o wrażeniach

Agla. Alef jest fantastyczną bramą do świata magii, pozwalającego na przeżywanie rewelacyjnej literacki przygody. Po drodze zatrzymujemy się, aby podumać nad siłą przyjaźni, miłością, cielesnością, oddaniem i poświęceniem. Nie bez echa pozostanie wątek wolności i zniewolenia. Cudownie mi było w tej powieści! W czasie lektury przypomniały mi się emocje towarzyszące mi podczas czytania Harrego Pottera, ale zapewniam Cię, że literacko Radek Rak bije autorkę Harrego na głowę. Nie mogę nie wspomnieć o egzemplarzu, który jest piękny! Twarda oprawa, wstążka do zaznaczania miejsca czytania, piękne wklejki oraz ilustracje, których autorem jest Igor Myszkiewicz. Myślę, że każdy autor byłby dumny z takiego dopieszczonego wydania.

Tytuł: Agla. Alef
Autor: Radek Rak
Wydawnictwo Powergraph
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: fantasy
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz