„Pani Labiryntu” Magda Knedler – Czym jest zło?

przez Katarzyna Denisiuk

Miałam chwilę zawahania, czy rozpocząć podróż w czasie z powieścią Magdy Knedler bynajmniej nie przez tematykę, jaką porusza i mityczny świat bogów, bo te bardzo lubię i sentymentem wspominam z czasów szkolnych. Swego czasu nastawiłam się na przeżycie niezapomnianej przygody z Kirke Madeline Miller. Nie przeczę, że było nieźle, ale spodziewałam się zachwytu. Poza tym, nikt nie lubi, gdy napompowany balonik z wygórowanymi oczekiwaniami zbyt szybko pęka.

Nastąpiła chwila zastanowienia, położenie na szali lekkiego zawodu z odkurzonej mitologii oraz cenionego i bardzo lubianego warsztatu pisarskiego Magdy Knedler. Przeważyło na korzyść polskiej autorki. Kupiłam Panią Labiryntu, przeczytałam i jestem zaskoczona tak przyjemnym w odbiorze i przede wszystkim zmyślnym konceptem mitu o Ariadnie.

Chyba nikt kto „liznął” mitologii greckiej, nie ma wątpliwości, że Magda Knedler postanowiła wejść w świat Kreteńczyków, stanąć przed obliczem bezwzględnego Minosa i wskrzesić bóstwo wielkiej bogini Potni.

Autorka nie ubiera w słowa czegoś, co zostało napisane. Ona sama tworzy piękną historię, opowiedzianą przez kobietę, która odkrywa siebie oraz prawdę o otaczającym ją świecie. Oczywiście, jak na opowieść, w której bogowie, bóstwa, księżniczki odgrywają bardzo ważną rolę, co chwilę przystajemy i chwytamy nitki znanych nam mitologicznych bohaterów i podążamy ich ścieżkami. Jednak to, co w mojej ocenie w Pani Labiryntu jest najcenniejsze, to przedstawienie świata mężczyzn, władców oczami kobiety, w której dokonuje się przemiana. Sięgnięcie do wewnątrz ziemi, do potęgi natury nadaje tej książce nowy wymiar mitu.

Zupełnie inaczej odebrałam Panią Labiryntu i Kirke. Książka Magdy Knedler wyssała mnie w swój świat. Miałam poczucie żywego obcowania z bohaterami i możliwość wczuwania się w dokonujące się zmiany. Stwierdzam, że nie miałabym nic przeciwko, gdyby Magda Knedler napisała kolejne powieści na kanwie mitów greckich. Z przyjemnością bym po nie sięgnęła, bo już mam pewność, że idealnie potrafi oddać ducha tamtych wydarzeń i postaci. Świetna czytelnicza odskocznia — bardzo polecam.

Tytuł: Pani Labiryntu
Autor: Magda Knedler
Wydawnictwo Otwarte
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz