„Miasto gasnących świateł. Mgła” Aleksandra Świderska – Przeszłość upomni się o swoje

przez Katarzyna Denisiuk

Uwielbiam czytelnicze zaskoczenia, kiedy sięgam po książkę, o której niewiele wiem i w sumie jedynym kierunkowskazem są pojedyncze opinie innych czytelników. Bardzo pozytywne i zachęcające skusiły mnie skutecznie.

Miasto gasnących świateł. Mgła tak mnie wciągnęła, że na końcu zdziwiłam się, że to całkiem sporych rozmiarów powieści (490 stron). Zasysa nas nie tylko fabuła przestępczego, mrocznego, tętniącego podziemnym życiem Wrocławia, ale przede wszystkim skomplikowane charaktery głównych bohaterów.

Kilka słów o fabule

Adam Aleksandrowicz z racji swojej profesji musi złapać zabójcę, który w bestialski sposób okalecza swoje ofiary. Wraz z Elżbietą Soytą, z którą tworzą niebywale ciekawy duet detektywów, muszą szybko dociec prawdy, żeby nie zginęła kolejna osoba.

W czasie i po lekturze zastanawiałam się, ale tylko przez chwilę, bo refleksja przyszła szybko, co sprawiło, że powieść-debiut Aleksandry Świderskiej tak mnie ze sobą związał. Wątek kryminalny? Nie. Tutaj nie było zaskoczenia, to znaczy autorka nie wymyśliła koła na nowo (bo i po co?). Napisała ciekawą intrygę, związek przyczynowo skutkowy z nieoczywistym dla mnie, ale może dla niektórych przewidywalnym zakończeniem. To, co najbardziej przykuło moją uwagę, to kreacja bohaterów poczynając od niesztampowego pokazania relacji między Adamem i Elą, a kończąc na samych głównych bohaterach. Są to postaci mające trudną przeszłość, jak również borykające się z wieloma przeciwnościami w życiu codziennym. Wystarczy wspomnieć dyskryminację, brak tolerancji, nierówność społeczną i strach przed wykluczeniem.

Miasto gasnących świateł. Mgła pokazuje, jak przeszłość potrafi bez pardonu wejść z butami w teraźniejszość i kłaść się cieniem na wszystkim, co robimy. Przebywanie w permanentnym stadium pod tytułem „mam coś do udowodnienia”, potrafi zmęczyć najmocniejsze osobowości.

Czy bohaterowie powieści Aleksandry Świderskiej dadzą radę zawalczyć o siebie?

Cieszę się, że będzie kolejna odsłona rozpoczętych wątków. Coś się zamknęło, coś nadal trwa. Polubiłam bohaterów i ciekawa jestem, co w kolejnej książce zaserwuje im autorka.

Tytuł: Miasto gasnących świateł. Mgła
Autor: Aleksandra Świderska
Wydawnictwo Novae Res
Forma książki: e-book
Gatunek: kryminał

Zobacz również

Zostaw komentarz