„Doktor Zosia” Ałbena Grabowska – W obliczu wojny

przez Katarzyna Denisiuk

Książkowa seria autorstwa Ałbeny Grabowskiej „Uczniowie Hippokratesa” od pierwszej części porwała mnie w świat pionierów medycyny. Był Doktor Bogumił, Doktor Anna, a ostatnią zamykającą powieścią cyklu jest Doktor Zosia.

Kilka słów o fabule

Zofia Nibużanka w skrytości marzy o byciu chirurgiem. Tak naprawdę, weźmie pod uwagę każdą ofertę, która pozwoli jej być lekarką i nieść pomoc potrzebującym. Kiedy otwierają się przed nią drzwi Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie, z werwą przekracza próg placówki i ramię w ramię z koleżankami i kolegami leczy pacjentów. Spokojną posługę lekarską brutalnie przerywa wybuch wojny. Od tego momentu wszystko staje na głowie. Życie ludzkie dla agresora nie ma żadnej wartości, więc medycy są zmuszeni stać się specjalistami i biegłymi każdej specjalności. Niepewna przyszłości swojej, najbliższych, koleżanek i kolegów lekarzy, Zosia walczy o życie pacjentów, kładąc na szali swoje bezpieczeństwo. Heroicznie, z poświęceniem, na przekór czyhającym śmierci, wypełnia przysięgę Hipokratesa.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Ałbeny Grabowskiej czyta się na jednym wdechu. Nie dość, że jest niezwykle ciekawa — wplata w powieść rozdziały poświęcone osiągnięciom medycznym naukowców i odkrywców, to równocześnie bardzo dynamiczna i emocjonalna. Przed oczami czytelnika oraz w jego głowie pojawiają się liczne obrazy, będące reakcją na sugestywne opisy na przykład walczącej Warszawy.

Nie zawsze fikcja literacka z wojną w tle, wydarzeniami mającymi miejsce w obozie koncentracyjnym, dobrze mi się czyta, ale ta zaproponowana przez Ałbenę Grabowską trafia w mój gust. Autorka potrafiła zaciekawić mnie od początku do samego końca, powodując zaangażowanie i emocjonalne rozedrganie. Przepadam za wplataniem prawdziwych wydarzeń w literacką fikcję, dlatego całą serię „Uczniowie Hippokratesa” będę bardzo dobrze wspominała i polecała.

Ożywianie przeszłości, którego dokonuje autorka, budzi refleksję, jak wiele zawdzięczamy bohaterom i zwyczajnym ludziom, którzy żyli przed nami.

Tytuł: Doktor Zosia
Autor: Ałbena Grabowska
Wydawnictwo Marginesy
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: literatura piękna
Seria: Uczniowie Hippokratesa (3)
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz