Wielkie nagrody przyciągają. Prestiżowe wyróżnienia sprawiają, że chce się lepiej poznać laureatów, poczuć ich styl, zobaczyć, co im w duszy gra.
Abdulrazak Gurnah to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2021. Urodzony na Zanzibarze od 1968 roku mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii. Jego twórczość to przede wszystkim opowieść o emigracji oraz wpływie kolonializmu na kulturę Afryki. Pisze o życiu emigrantów, których pozbawiono lub odsunięto od kultury, dążących do przywrócenia swojej tożsamości. Najwyższe noblowskie wyróżnienie otrzymał za „bezkompromisowy i pełen współczucia głęboki wgląd w konsekwencje kolonializmu i los uchodźcy w otchłani między kulturami i kontynentami”.
Pierwsza wydana na polskim rynku powieści noblisty Powróceni, opowiada o losach czwórki młodych ludzi połączonych przez los. Żyją w Afryce Wschodniej w oderwaniu od rodzin i swoich korzeni. Każdego dnia zmagają się z przeciwnościami, próbując być architektami własnego życia i przyszłości. Samotni, pozostawieni sami sobie w Afryce przed wybuchem i w trakcie I wojny światowej, fastrygują kolejne elementy codzienności.
Akcja powieści jest niespieszna. Autor bardzo spokojnie odkrywa przed czytelnikiem emocje głównych bohaterów i ich reakcje na dokonujące się zmiany. Relacja pisarza z czytelnikiem nie jest łatwa, bo temat, jaki chce nam przybliżyć, o jakim podyskutować, jest trudny.
Ciężko współczesnemu Europejczykowi przełknąć gorzką pigułkę krzywd, jakie wyrządził kolonializm w Afryce.
Powróceni nie jest lekką lekturą. Cały czas czułam mniejszy i większy dystans, który między nami wyrósł. Na pewno jest to powieść, która może być zapalnikiem do dalszego zgłębiania tematu zawłaszczenia.
Powróceni nie będzie powieścią, którą będę wspominała z wypiekami na twarzy. Mimo tego uważam, że to wartościowa książka, po którą warto sięgnąć, nawet po to, żeby poznać skrawek twórczości noblisty.
Tytuł: Powróceni Autor: Abdulrazak Gurnah Wydawnictwo Poznańskie Przekład: Krzysztof Majer Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook Gatunek: literatura piękna Współpraca