„Doktor Anna” Ałbena Grabowska – Pierwsza lekarka

przez Katarzyna Denisiuk

Lubicie fabularyzowane biografie? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to bardzo Wam polecam serię literacką autorstwa Ałbeny Grabowskiej zatytułowaną „Uczniowie Hippokratesa’. Do tej pory ukazał się Doktor Bogumił. Książka opowiada o absolwencie Uniwersytetu Medycznego w Wilnie, który w XIX wieku pragnie zostać ginekologiem i pomagać kobietom przeżyć trud porodu.

Kilka słów o fabule

Kolejna odsłona serii przedstawia sylwetkę Anny Tomaszewicz. To „oparta na faktach opowieść o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich”. Ponownie jesteśmy w XIX wieku. Anna po skończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie w Zurychu wraca do Warszawy, aby leczyć. Jednak ciasnota umysłów miejscowych władz nie pozwala na dopuszczenie kobiety do praktyki lekarskiej. Anna jest zdeterminowana. Widzi ogromną potrzebę walki z cichym zabójcą pacjentów, czyli nieprzestrzeganiem zasad higieny. Poza tym pragnie pomagać najbardziej potrzebującym – ludziom biednym, przed którymi drzwi do ówczesnej pomocy medycznej są szczelnie zamknięte.

Gdzie nostryfikuje swój dyplom? W jaki sposób uda jej się nieść pomoc i kaganek oświaty? Kto stanie na jej drodze i będzie służył dobrą radą? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszej powieści Ałbeny Grabowskiej.

Dodatkowo autorka poczyniła jeszcze jeden, bardzo ciekawy, krok – wplotła w fabułę wzmianki o dokonaniach bardzo znanych lekarzy i naukowców, bez których dorobku nie byłoby współczesnej medycyny.

Kilka słów o wrażeniach

Pierwszą książkę z serii przeczytałam. Doktor Anny wysłuchałam. To było bardzo ciekawe 16 godzin z audiobookiem. Ałbena Grabowska jak za machnięciem różdżki przenosi czytelnika i słuchacza w przeszłość, do czasów, gdy większość metod leczenia opierała się na próbach, a o efektach decydował przypadek.

Z wielkim zainteresowaniem śledziłam losy Anny jako kobiety, która w dziedzinie medycyny była zmuszona walczyć niemal o wszystko – przede wszystkim o szacunek i uznanie. Imponowała mi jej determinacja i niezmącona chęć robienia w życiu tego, co dla niej ważne.

Bardzo jestem ciekawa kolejnych odsłon serii. Ałbena Grabowska tka bardzo ciekawe historie. Nie konfrontując opowieści z faktami, powieść kupuję w całości. Bardzo fajna rozrywka.

Tytuł: Doktor Anna
Autor: Ałbena Grabowska
Wydawnictwo Marginesy, Audioteka
Forma książki: audiobook, czytają Paulina Raczyło, Filip Kosior; dostępna również w formie e-booka
Gatunek: powieść historyczna
Seria: Uczniowie Hippokratesa (2)

Zobacz również

Zostaw komentarz