„Ostatni raz” Helga Flatland – Portret rodziny

przez Katarzyna Denisiuk

W serii dzieł pisarzy skandynawskich ukazała się już jedna powieść norweski pisarki. Współczesna rodzina pozostawiła mnie z lekkim poczuciem niedosytu. Przypuszczałam, że fabuła szybko uleci z mojej pamięci i tak też się stało. Jednak zostało ze mną poczucie spędzenia dobrego czasu z książką, a to zawsze jest wartość dodana, jaką daje nam czytanie. Nie miałam wątpliwości, że sięgnę po Ostatni raz Helgi Flatland. Ponownie chciałam przekroczyć próg domu norweskiej rodziny i być świadkiem emocji, jakie towarzyszą bohaterom.

Kilka słów o fabule

Tym razem autorka portretuje odchodzenie. Przybliża czytelnika do intymnych przeżyć, których doświadcza Anne. Kobieta dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora. Nie jest sama na świecie, ale od dawna z samotnością idzie ramię w ramię. Jej dotychczasowe życie nie było pasmem sukcesów i radości, ale to nie oznacza, że kres swoich dni będzie musiała przeżyć sama. W obliczu choroby i nadchodzącej straty rodzina potrafi się zmobilizować i wskrzesić żar bliskości i wsparcia. Czy nadchodzący koniec będzie początkiem czegoś dobrego? Czy uda się dokonać rodzinnych rozrachunków, gdzie wynikiem będzie wybaczenie? Gdy śmierć jest blisko, wiele można odbudować. Oby tylko piasek w klepsydrze życia za szybko się nie przysypał.

Kilka słów i wrażeniach

Mając za sobą dwie powieści Helgi Flatland, mogę stwierdzić, że bardzo odpowiada mi jej styl oraz rejon ludzkich przeżyć, w której się zagłębia. Człowiek jest jednostką bardzo skomplikowaną, a tworząc rodzinę, dodatkowo plącze swoje losy. Często nitki życia dają się łatwo rozsupłać, ale nierzadko należy włożyć wiele wysiłku, żeby ponownie zyskały swoją formę i co ważniejsze, nie rozerwały się po drodze.

Temat jaki podjęła Helga Flatland, nie jest ani przyjemny, ani wesoły, ale życiowy. Autorka okazała się dużym wsparciem dla swoich bohaterek i stworzyła bardzo ciekawą historię o trudnych rodzinnych relacjach. Jeśli Helga Flatland napisze kolejną książkę i ukaże się na naszym rynku, to z chęcią po nią sięgnę. Ostatni raz bardzo przypadła mi do gustu (dużo bardziej niż Współczesna rodzina) i stwierdzam, że będzie w osobistej czołówce książek z serii dzieł pisarzy skandynawskich.

Tytuł: Ostatni raz
Autor: Helga Flatland
Wydawnictwo Poznańskie
Przekład: Karolina Drozdowska
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich

Zobacz również

Zostaw komentarz