„Z Bat’ą w dżungli” Markéta Pilátová – Imperium

przez Katarzyna Denisiuk

Do kupna Z Bat’ą w dżungli Markéty Pilátovej zachęciła mnie osoba z Wydawnictwa Książkowe Klimaty na targach książki — dobra robota! Na przeczytanie czekała kilka lat. Dlaczego? No cóż, widocznie tak miało być i już.

Uwielbiam historie rodzinne. Gdy są oparte na faktach, to tym bardziej budzą mój entuzjazm. Książka czeskiej autorki opowiada historię rodziny Batów, głównie Jana Antonina Bat’y, najsłynniejszego producenta obuwia w Czechosłowacji. To kontynuator dzieła Tomáša Baťy (przyrodni brat Jana Antonina) i twórca marki, którą do dzisiaj widzimy w sklepowych witrynach. Znawcy czeskiej historii i kultury z pewnością znają przeszłość człowieka, którego ówczesna władza okrzyknęła zdrajcą ojczyzny. Ja tej wiedzy nie miałam, dlatego z ciekawością oddałam się lekturze.

Autorka w swojej książce oddała głos bohaterowi oraz jego rodzinie — córkom i wnuczkom. Z ich perspektywy poznajemy losy tego nietuzinkowego przedsiębiorcy, wizjonera, który zmuszony do opuszczenia kraju, osiadł w Brazylii, gdzie … wybudował kolejne fabryki. Niespełniony poeta (grafoman, w mojej opinii), dobry ojciec, mąż, przyjaciel oraz szef. Musiał walczyć o swoje nie tylko w ojczyźnie, ale również na rodzinnym ringu. Nie ustawał w swoich dążeniach do realizacji marzeń.

Ale życie to nie głupia polka, to tango. A tango nie bywa proste i radosne.

Słowem podsumowania

Z Bat’ą w dżungli czyta się bardzo dobrze, poza wstawkami wierszy. Co prawda dodają kolorytu książce, jednak nie mają wartości artystycznej. Markéta Pilátová nie skupiła swojej opowieści tylko na postaci Jana Anotina Bat’y, ale odmalowała intrygujący obraz Czechosłowacji, rozwoju przemysłu obuwniczego oraz ekspansji firmy na rynki zagraniczne. Z uwagi na fakt, iż Bat’a eksplorował dżunglę w Ameryce Południowej pod swój przemysł, również ten skrawek świata został przez autorkę ciekawie opisany.

Bardzo dobrze będę wspominała czas z tą książką. To nie jest historia o butach, ale o ludziach, ich troskach, walce z systemem i wrogami o dobre imię i realizację marzeń i pomysłów. Polecam.

Tytuł: Z Bat'ą w dżungli
Autor: Markéta Pilátová
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Przekład: Agata Wróbel
Forma książki: papierowa; dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna, biografia

Zobacz również

Zostaw komentarz