„Informacja zwrotna” Jakub Żulczyk – Odkupienie

przez Katarzyna Denisiuk

Jakub Żulczyk pisze świetnie. Jego książki są mocne, bezkompromisowe, pisane wyrazistym oraz soczystym językiem. Sięgając po najnowszą powieść, liczyłam na literaturę wysokich lotów oraz dużą porcję mocnych wrażeń. Mój wewnętrzny radar nie zawiódł. Wybór Informacji zwrotnej na kolejną czytelniczą podróż był doskonały.

Kilka słów o fabule

Bohaterem powieści jest Marcin Kania. To były muzyk, twórca muzycznego przeboju, który dał mu sławę, i co za tym idzie, mnóstwo pieniędzy. Ma żonę, córkę i syna, który pewnego dnia znika. Zaginięcie nie byłoby takie tajemnicze, gdyby nie fakt, że Marcin Kania zapił podczas spotkania z synem i nie pamięta, co działo się poprzedniego wieczoru.

Za Marcinem Kanią, jak najwierniejszy druh, stoi alkoholizm, podlewany i pielęgnowany przez niego latami. Nałóg, który zniszczył życie jego żywicielowi oraz każdemu członkowi rodziny. Mężczyzna musi z wyniszczonego, dziurawego umysłu wydobyć skrawki wspomnień, które pozwolą mu złożyć w całość rozsypane puzzle wydarzeń i odkryć prawdę o synu. Jedno jest pewne – nie może liczyć na taryfę ulgową. Czara goryczy dawno się przelała, a weksel zaufania stracił pokrycie.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Jakuba Żulczyka wali w splot słoneczny bez sekundy wahania i nie jeden raz, a wielokrotnie. Jej fabuła jest doskonałym studium choroby, która niszczy wszystko i zrównuje z ziemią każde uczucie i relację. Bohater łapie się szczątków pamięci, żeby odnaleźć syna. W tej galopadzie cały czas potyka się o krzywdę, którą wyrządził najbliższym.

Informacja zwrotna to również świat afery reprywatyzacyjnej, układów i przekrętów, w którym babrają się (nie)świadomie bohaterowie książki. Jakub Żulczyk z werwą i kunsztem posplatał ze sobą wielowątkową fabułę sprawiając, że czytelnik z przyjemnością nurkuje w odmętach emocji i degrengolady.

Podsumowując

Informacja zwrotna jest kapitalnie skonstruowana. Uwiera, sprawia ból, jak również ostrzega przed złem i rażąco niewłaściwym postępowaniem. Myślę, że czytelnicy, którzy zetknęli się z chorobą alkoholową lub innymi uzależnieniami, mogą być bardzo poruszeni. Przyznaję, że na mnie wywarła ogromne wrażenie. Śmiało mogę napisać, że Jakub Żulczyk nie zwolnił ręki i zbombardował czytelnika serią celnych spostrzeżeń i wniosków. Polecam!

Zawsze mówią, że coś jest na zawsze: będę kochał cię na zawsze, zawsze tam, gdzie ty, zawsze wierni. A przecież nie ma „zawsze”, jest tylko do śmierci. To duża różnica.

Tytuł: Informacja zwrotna
Autor: Jakub Żulczyk
Wydawnictwo Świat Książki
Forma książki: e-book, dostępna w formie audiobooka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz