„Widziałem ją tej nocy” Drago Jančar – Pięć perspektyw

przez Katarzyna Denisiuk

Po powieść Drago Jančara sięgnęłam dzięki poleceniu. Kiedy zbierałam tytuły do wpisu Niewielka rozmiarów, ale buzująca emocjami – chudzinka, to padło – Widziałem ją tej nocy słoweńskiego pisarza, za którą otrzymał w 2010 roku Nagrodę „Kresnik”. Przeczytała krótki opis fabuły i wpisałam ją na listę książek wartych uwagi i do przeczytania. Bardzo się cieszę, że ją kupiłam, bo jest to świetnie napisana historia.

Kilka słów o fabule

Widziałem ją tej nocy opowiada o Veronice Zarnik, młodej i pięknej kobiecie pochodzącej z mieszczańskiej rodziny. Kochała konie i życie. Beztroska, żywiołowa, zawsze podążała za głosem serca. Zaginęła w pewnym momencie burzliwej historii kraju. Jej losy poznajemy z perspektywy pięciu osób. Czasami mówią one o tych samych wydarzeniach ze swojej perspektywy, innym razem ich słowa wypełniają luki i dopełniają obrazu całości. Przenoszą nas do wojennych czasów w Słowenii, gdzie ścierało się wiele racji, ale zawsze ktoś cierpiał, ktoś przegrywał.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Drago Jančara jest magnetyczna. Przyciąga czytelnika swoją prostotą, a zarazem głębią wyrazu. Nie jest wesoła. Jest smutna. Każdy narrator powieści – serbski oficer, matka Veroniki, niemiecki lekarz, służąca, partyzant – wnosi do historii inne spojrzenie zarówno na postać kobiety, jak i wypełnia szczeliny pozwalające na szersze spojrzenie na historię kraju.

Podczas lektury cały czas meandrujemy pomiędzy tym, co ludzkie i zwyczajne, a nawet wzniosłe jak miłość dwojga ludzi, a bezsensem i tragizmem wojny. Z jednej strony jest to historia romantyczna, z drugiej zaś tragiczna. Jest przykładem, że niewielka w formie powieść potrafi spełnić wiele czytelniczych potrzeb oraz dostarczyć wielu emocji.

Moja potrzeba bardzo dobrej historii, świetnie napisanej – nietuzinkowo, z ciekawym tłem historycznym i obyczajowym została całkowicie zrealizowana. Przekazuję pałeczkę dalej i polecam kolejnym czytelnikom. Świetna!

Tytuł: Widziałem ją tej nocy
Autor: Drago Jančar
Wydawnictwo Czarne
Przekład: Joanna Pomorska
Forma książki: papierowa, niedostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz