„Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony” Agnieszka Kamińska – Co wiemy o Szwajcarii?

przez Katarzyna Denisiuk

Uwielbiam książki, które otwierają oczy i prostują moje myślenie. Kocham książki, które w sposób bardzo ciekawy uczą. Taką powieścią jest dla mnie Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony Agnieszki Kamińskiej.

Z czym do tej pory kojarzyła mi się Szwajcaria? Czerwonym scyzorykiem przywiezionym przez Tatę z delegacji, dobrobytem, statusem państwa europejskiego niebędącego w Unii Europejskiej, frankiem szwajcarskim (na szczęście nie z kredytem), czekoladami, przepięknymi górskimi krajobrazami oraz państwem, w którym funkcjonuje kilka języków urzędowych. A to tylko kropla w morzu tego, z czego słynie helwecki kraj.

Agnieszka Kamińska nie tylko pisze o walorach i jasnych stronach państwa, jej nowej ojczyzny, do którego przylgnęła „etykieta światowej prymuski”. Odsłania również ciemne strony, które mogą komplikować życie oraz działania powodujące opór, czy niezgodę. I to właśnie te niewyidealizowane obszary społeczno-ekonomiczne najbardziej mnie zaskoczyły.  Sprawiły, że po zapoznaniu się z reportażem polskiej autorki, Szwajcaria nie jawi mi się już jako bańka szczęścia.

Z premedytacją nie piszę ani słowa o szczegółach oraz nie wskazuję jakie tematy i wątki porusza autorka. Nie przytoczę żadnego przykładu, bo tę książkę naprawdę warto przeczytać. Jest niesamowicie interesująca. Słuchałam audiobooka, w bardzo przyjemnej interpretacji Agnieszki Czekańskiej. Ale wiem, że w wydaniu papierowym znajdują się zdjęcia, więc koniecznie muszę je obejrzeć. Co ciekawe, autorką zdjęć jest żona Lamberta Króla, autora Ostatniego Szwajcara na Ziemi (opinię o tej książce znajdziecie na moim blogu klikając na tytuł).

Słowem podsumowania

Reportaż Agnieszki Kamińskiej to kapitalna przygoda i podróż po Szwajcarii pełnej kontrastów. Polecam każdemu, kto niewiele wie o tym państwie, jak i tym, dla których kultura, obyczaje, czy prawo Szwajcarii nie są obce. Super!

Tytuł: Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony
Autor: Agnieszka Kamińska
Wydawnictwo Poznańskie, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta Agnieszka Czekańska; dostępna w formie e-booka
Gatunek: reportaż

Zobacz również

Zostaw komentarz