„Amerykaana” Chimamanda Ngozi Adichie – Trudna miłość

przez Katarzyna Denisiuk

Chimamanda Ngozi Adichie urodziła się w Nigerii. W wieku 19 lat wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuowała edukację. Wspominam o tych kilku faktach z życia autorki, ponieważ bohaterką Amerykaany jest nigeryjską dziewczyną z burzliwą historią.

Kilka słów o fabule

Ifemelu uczęszcza do liceum w Lagos, gdzie zakochuje się z wzajemnością w Obinze. Młodzi, jak większość mieszkańców trawionej wojskową dyktaturą Nigerii, marzą o wyjeździe z kraju. Państwem, które jawi się jako raj jest Ameryka. Ifemelu wyjeżdża na studia za ocean. Pomimo usilnych starań nie udaje się jej chłopakowi dołączyć do niej. Zamiast do wymarzonej Ameryki, trafia do Anglii. W Londynie wiedzie żywot nielegalnego imigranta. Ścieżki życia Ifemelu i Obinze na długie lata rozchodzą się. Każde z nich planuje sobie przyszłość po swojemu, mając w sercu dawne uczucie. Nie jest łatwo zapomnieć o bratniej duszy, człowieku, który odczytywał myśli i wykazywał się pełnym zrozumieniem. Co sprawiło, że ich życie nie biegło jednym torem? Jak radzili sobie w nowych realiach? Jak budowali swoje życie?

Kilka słów o wrażeniach

Chimamanda Ngozi Adichie przedstawiła losy swoich bohaterów z rozmachem – papierowe wydanie ma ponad 700 stron. Płynnie przechodzi pomiędzy kontynentami, z subtelnością zagłębia się w dzieje dziewczyny i chłopaka. Ale Amerykaana to nie tylko młodzieńcza miłość, życiowe wybory i radzenie sobie z przeciwnościami losu. To również portrety Nigerii, Ameryki i Anglii, gdzie obserwujemy społeczne nastroje. Autorka nie unika niełatwych tematów klasowości, rasowości i tożsamości. To z nimi borykają się bohaterowie Amerykaany, to z nimi sobie radzą próbując odnaleźć siebie.

Chimamanda Ngozi Adichie jest świetną obserwatorką zarówno ludzkich zachowań, jak i obyczajowości. W taki sposób skonstruowała swoją powieść, że wszystko w niej jest dobrze wyważone i przemyślane.

Jeśli poszukujecie niebanalnej lektury na długie wieczory, to polecam Amerykaanę. Myślę, że każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie. Za tło społeczno-obyczajowe daję dużego plusa.

PS Amerykaana pojawiła się we wpisie o polecanych grubasach. Polecam to źródło czytelniczej inspiracji, które znajduje się tutaj.

Tytuł: Amerykaana
Autor: Chimamanda Ngozi Adichie
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Przekład: Katarzyna Petecka-Jurek
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz