„Gwałt polski” Maja Staśko, Patrycja Wieczorkiewicz – Piekło na ziemi

przez Katarzyna Denisiuk

Przesłuchałam audiobooka Mai Staśko i Patrycji Wieczorkiewicz i wiem, że nie jest to książka dla każdego. Zresztą nie przypuszczam, żeby każdy chciał po nią sięgnąć i zmierzyć się z tematem. Nagromadzenie cierpienia, bólu, niezrozumienia, ignorancji i strachu jest tak kosmicznie duże, że nie każdy odbiorca to udźwignie. I ja to rozumiem.

Tytuł jest wrotami do bram piekieł. Gwałt polski to głosy osób zgwałconych podparte analizami akt sądowych, licznymi rozmowami z bliskimi kobiet skrzywdzonych oraz specjalistkami – dr n. hum. Alicją Długołęcką – edukatorką i terapeutką seksualną, wykładowczynią akademicką, Karoliną Rabendą – psycholożką, terapeutką EMDR (eyemovementdesensitization and reprocessing – odwrażliwianie i przetwarzanie za pomocą ruchu gałek ocznych) i członkinią zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii, Iwoną Byśkiniewicz – psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, terapeutką EMDR, psychotraumatolożką.

Najważniejszymi bohaterkami (na pewno dałyby wszystko, żeby nimi nie być) są one, dziewczyny, kobiety, studentki, uczennice, żony, matki. To co przeżyły, z czym i z kim musiały się zmierzyć rozrywa serce i mózg.

Słucham audiobooka ponad 13 godzin. Autorki ponad rok codziennie obcowały „z tak wieloma krzywdami, niesprawiedliwościami i kryzysami psychicznymi”, że po ukończeniu książki odczuły ulgę. Ale i ból, bo „każda z historii pozostawiła (w nas) ślad , którego prędko nie wymażemy”.

Światełkiem nadziei jest radość, że głos osób po gwałcie zostanie usłyszany. Ja go usłyszałam. Warto było sięgnąć po tę książkę. Jeśli macie siłę, to bardzo Wam polecam.

Tytuł: Gwałt polski
Autor: Maja Staśko, Patrycja Wieczorkiewicz
Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta Marta Chodorowska; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura faktu

Zobacz również

Zostaw komentarz