„Zakłamane życie dorosłych” Elena Ferrante – Odnaleźć siebie

przez Katarzyna Denisiuk

Mając już całkiem spore doświadczenie z audiobookami stwierdzam, że powieści Eleny Ferrante idealnie do tej formy pasują. Jeśli, dodatkowo, czyta je Laura Breszka, to nie pozostaje nic innego, jak słuchać.

Kilka słów o fabule

O czym jest „Zakłamane życie dorosłych”? Dokładnie o tym, na co wskazuje tytuł powieści. W kotle rodzinnych burz, żyje Giovanna, młoda dziewczyna próbująca zobaczyć w swojej twarzy prawdę. Kim jest? Do kogo jest podobna? Czyja krew płynie w jej żyłach karmiąc poszukujące ciało? Dawno zapomniana, a raczej ukrywana i demonizowana ciotka pojawia się w życiu dziewczyny. Dzięki niej odkrywa inną rzeczywistość, inny Neapol. Fasada sztuczności i wytworności opada, a w jej miejsce pojawia się obraz bez aktorskich kreacji i trywialnej codzienności. To nowe spojrzenie na rodzinę, przyjaciół i miasto, obudzi w Giovannie chęć poszukiwania nowej siebie.

Kilka słów o wrażeniach

Jeśli czytaliście tetralogię „Genialna przyjaciółka” i przypadła Wam do gustu, to jest spore prawdopodobieństwo, że przy „Zakłamanym życiu dorosłych” będziecie się również dobrze bawić. Elena Ferrante powraca w progi rodziny, ale przede wszystkim świat nastolatków, w ich najburzliwszym okresie niewiedzy, buntu, chęci poznawania i doświadczania nowego, fascynacji i przyjaźni. Każdy z nas pamięta jaki to był niełatwy czas, kiedy większość wiedzy czerpało się z przeżyć koleżanek i kolegów, smakowania życia, a czasami skoków do płytkiej wody na główkę.

Elena Ferrante świetnie odnajduje się w takim środowisku, w rewirach okupywanych przez nastolatków, serwując dodatkowo wyjątkowy włoski klimat.

W tej powieści nie ma nic zaskakującego, ani nowatorskiego. Uważam, że jest fajną odskocznią od trudnych tematów i dającą chwile zapomnienia. Jeśli tylko czytelnik lubi opowieści o nastolatkach, z całym wachlarzem ich dylematów oraz, w tym przypadku, dorosłych, którzy nie ułatwiają im życia i nie zapewniają spokojnej przystani do popełniania własnych błędów, to ta powieść będzie dobrym wyborem. Forma audiobooka – jak wcześniej wspomniałam – jest wyjątkowa. Głosu Laury Breszki można słuchać godzinami.

Tytuł: „Zakłamane życie dorosłych”
Autor: Elena Ferrante
Wydawnictwo Sonia Draga, Audioteka
Przekład: Lucyna Rodziewicz-Doktór
Forma książki: audiobook, czyta Laura Breszka, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz