„Córka” Anne B. Ragde – Walcząc o siebie

przez Katarzyna Denisiuk

Kto z nas nie lubi wracać do znanego literackiego świata i bohaterów, których się polubiło? Takie powroty zawsze sprawiają mi wiele przyjemności. Dlatego, szybko po premierze, sięgnęłam po „Córkę” – szóstą część Sagi rodziny Neshov, autorstwa norweskiej pisarki Anne B. Ragde. Rodzinę Neshov poznałam czytając kolejno: Ziemia kłamstw, Raki pustelniki, Na pastwiska zielone, Zawsze jest przebaczenie, Kochankowie. Jako ciekawostka napiszę, że w zamyśle autorki, saga miała być trylogią. Jak widać, podwoiła swoją objętość.

Kilka słów o fabule

Główną bohaterką tej części historii rodziny pochodzącej z okolic Trondheim jest Torunn. Przypada jej do wypełnienia szereg ról. Jest panią na włościach, sama zarządza gospodarstwem, równocześnie stając na czele domu pogrzebowego. Jej życie upływa na wypełnianiu obowiązków wynikających z bycia szefową i właścicielką ziemską. Poza tym regularnie odwiedza dziadka w domu opieki i przygotowuje siebie i gospodarstwo na odwiedziny dużej rodziny z Danii.

Ale w długich, ciemnych wieczorach czaiło się szczęście. Mogła zapalić świeczkę, umościć się na sofie i spokojnie czytać książkę, ciemność nigdy jej nie przerażała, wręcz przeciwnie. Miała uczucie, że słoneczne dni i noce wywierają na nią jakąś presję, że należy wtedy o każdej porze być aktywnym, czujnym, zadowolonym i towarzyskim, tymczasem mrok dawał jej możliwość odpoczywania we własnym towarzystwie.

Kilka słów o wrażeniach

Ostatnia część sagi nie zawodzi. Ponownie żyjemy wydarzeniami w szalenie ciekawej i kolorowej rodzinie. Oprócz momentów zabawnych, wiele sytuacji jest emocjonalnych, celujących i uderzających w podstawowe potrzeby człowieka – miłości, bliskości i zrozumienia.

Jeśli lubicie rodzinne historie podane w skandynawskim stylu, z otwartymi, tolerancyjnymi bohaterami, to ta saga jest dla Was. Bardzo polecam i żałuję, że „Córka” jest ostatnią częścią serii.


Tytuł: „Córka”
Autor: Anne B. Ragde
Wydawnictwo Smak Słowa
Przekład: Karolina Drozdowska, Ewa M. Bilińska
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna
Seria: Saga rodziny Neshov (6)

Zobacz również

Zostaw komentarz