„Pasażerka” Zofia Posmysz – Rozliczenie z przeszłością

przez Katarzyna Denisiuk
Audiobook; "Pasażerka" Zofia Posmysz - Rozliczenie z obozową przeszłością

Zofia Posmysz w czasie II wojny światowej została uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, a następnie w Ravensbrück i Neustadt-Glewe.

„Pasażerka” to jedna z takich powieści, w których możemy oceniać pomysł na fabułę, styl pisarza oraz środki wyrazu użyte do jej przedstawienia. To historia, której nie konfrontujemy z rzeczywistością, gdyż jest świadectwem osoby, która przeżyła to, co jest nam obce.

 

„Pasażerka” jest opowieścią o przeszłości, która rzuca bardzo rozległy i głęboki cień na życie bohaterów. O przeszłości, która często nie dawała wyboru. Jeśli się pojawił, to był on najtrudniejszy, gdyż utkany z wewnętrznej walki i dokonanych rachunków. W samotności, bez doradców i obiektywnych za i przeciw.

 

Akcja powieści rozgrywa się na luksusowym transatlantyku, którym z Hamburga do Rio de Janeiro płyną Liza i Walter Kretschmerowie. Pośród pasażerów jest również tajemnicza kobieta, w której Liza rozpoznaje byłą więźniarkę obozu Auschwitz. Obecność kobiety wywołuje u Lizy, byłej strażniczki w obozie koncentracyjnym, falę wspomnień oraz niespodziewane wyznanie, będące formą spowiedzi. 

Czy przywołanie wydarzeń z czasów wojny i odkrycie ciemnych kart przeszłości, zadziała oczyszczająco? Czy też doprowadzi do wielu nieprzewidywalnych i trudnych decyzji? Czy Liza, która ciągnie za sobą obozowe życie, dostanie rozgrzeszenie?

 

„Pasażerka” to przedstawicielka literatury, z którą się nie dyskutuje. Przyjmujemy ją całym sercem. Może doprowadzić do fali wzruszeń, a na pewno nie pozostawia czytelnika obojętnym. Jest również wyjątkowym uzupełnieniem innej powieści autorki zatytułowanej „Wakacje nad Adriatykiem” (opinię o tej powieści możecie znaleźć na blogu, klikając na tytuł). W „Pasażerce” poznajemy obozowe życie oczami esesmanki, a w „Wakacjach nad Adriatykiem” oczami więźniarki.

 

O traumach wojny można pisać na różne sposoby. Zofia Posmysz robi to naprawdę wyjątkowo. Niecodziennie obudowuje zło i okrucieństwo używając lekkiej i subtelnej otoczki. Dzięki temu lektura nie przytłacza, a to co ma wybrzmieć, zostaje odpowiednio wyeksponowane.

 

Po lekturze/wysłuchaniu powieści Zofii Posmysz, w świetnej interpretacji Elżbiety Kijowskiej, nie pozostaje mi nic innego jak podziękować autorce za tę wyjątkową podróż do przeszłości.

 
Tytuł: „Pasażerka”
Autor: Zofia Posmysz
Wydawnictwo Axis Mundi, Heraclon International, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta Elżbieta Kijowska
Gatunek: literatura piękna

 

Zobacz również

Zostaw komentarz