„Mój rok relaksu i odpoczynku” Ottessa Moshfegh – Lunatyczna terapia

przez Katarzyna Denisiuk

„Mój rok relaksu i odpoczynku” Ottessy Moshfegh to powieść, która wielokrotnie wprawia czytelnika w osłupienie i stan hibernacji. To historia, która wywołuje dyskusję na temat samotności i radzenia sobie z własnymi wątpliwościami oraz brakiem szczęścia i spełnienia.

 

Młoda Amerykanka, będąca piękną kobietą, mająca niemalże wszystko co teoretycznie daje szczęście, tego szczęścia nie doświadcza. W takiej sytuacji wielu z nas szukałoby pomocy. Bohaterka również idzie tą drogą, jednak specjalistyczna pomoc jest tylko półśrodkiem do realizacji własnego pomysłu na poprawę jakości życia.

Odnowię się, odrodzę. Zostanę zupełnie nową osobą: wszystkie moje komórki ulegną wymianie tyle razy, że te stare staną się odległymi, niewyraźnymi wspomnieniami. Moja przeszłość snem będzie jeno, a ja zacznę od nowa, bez żalu, wzmocniona błogością i spokojem nagromadzonymi w ciągu roki mojego relaksu i odpoczynku.

 

Powieść Ottessy Moshfegh zadziwia pomysłem na fabułę oraz kreacją głównej bohaterki. Wielokrotnie stawia pytania o sposób radzenia sobie ze smutkiem i poczuciem beznadziei. Droga obrana przez młodą kobietę budzi niedowierzanie połączone z silnymi wątpliwościami dotyczącymi skuteczności wymyślonej metody. Jednak sam fakt jej poszukiwania potwierdza tezę, że dobrobyt, uroda i powierzchownie idealne życie szczęścia nie dają.

 

Historia bohaterki wciąga niczym najgłębszy sen wywołany przez silne leki. Ciężko się z niego wybudzić. Dostarcza wielu niezwykłych doznań i niecodziennych emocji. Razem z bohaterką przeżywamy piętrzące się w głowie wątpliwości oraz kolejne etapy walki w drodze do zamierzonego celu. Łatwo wpaść w trans tej powieści, ale trudniej z niego wyjść. 

Pomimo tego, że historia wzbudza nieufność w końcowy sukces terapii, to sama droga do finału, wzbogacona dużą dawką ironii, mocno przykuwa uwagę. Podobała mi się ta lunatyczna podróż w świat ludzkich niedoskonałości i strachów.

 
Tytuł: „Mój czas relaksu i odpoczynku”
Autor: Ottessa Moshfegh
Wydawnictwo Pauza
Tłumaczył: Łukasz Buchalski
Forma książki: e-book, Legimi
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz