„Olive powraca” Elizabeth Strout – Mozaika ludzkich losów

przez Katarzyna Denisiuk

Elizabeth Strout napisała powieść „Olive Kitteridge” w 2008 roku, a rok później otrzymała za nią Nagrodę Pulitzera. Po jej przeczytaniu napisałam: „Jej cudowna forma oraz styl pozwalają na bardzo subiektywny odbiór oraz interpretację treści. A jest ona gorzka, smutna, ale przede wszystkim prawdziwa, bo takie właśnie są zakamarki ludzkiej duszy”. Jedenaście lat później powstała „Olive powraca”.

Książka ponownie przenosi nas do sennego miasteczka Crosby, które jest źródłem i przyczynkiem do stworzenia subtelnie powiązanych opowiadań. Mają one wielu bohaterów, a najważniejszą z nich jest tytułowa Olive Kitteridge. To kobieta z mocnym charakterem i głośno wyrażająca swoje zdanie, postrzegana przez lokalną społeczność jako hetera i kobieta, która nie pozwala sobie na chwile słabości. Do czasu.

W „Olive powraca” śledzimy dzieje miasteczka i jej mieszkańców na przestrzeni kilkunastu lat. W tym czasie Olive ponownie wychodzi za mąż i nadal nie potrafi ułożyć sobie zdrowych relacji z synem, synową oraz wnukami. Jest bohaterka wielu niespodziewanych wydarzeń w Crosby. Kiedy jest potrzebna, to nigdy nie odmawia, komentując całą sytuację w adekwatny do swojego zołzowatego charakteru sposób. Z jednej strony możemy się zżymać na takie zachowanie i postawę, a z drugiej? Taką Olive pokochaliśmy i taką kochamy nadal – bezkompromisową, z trafnymi życiowymi przemyślanami.

Powieść Elizabeth Strout rozkłada myśli przed czytelnikiem niczym wachlarz. Odnajdujemy w nim mnóstwo emocji, od radości po smutek, przetykanych złością, nostalgią i poczuciem przemijalności. Wydawałoby się, że pierwsza część serii wyczerpała temat i jej kontynuacja nie będzie już tak udana. Nic bardziej mylnego. Nadal z wielką ciekawością obserwujemy życie zwyczajnych mieszkańców małej społeczności, towarzyszymy Olive w jej zmaganiach ze sobą, rodziną i otoczeniem. Każdy z rozdziałów powieści jest ciekawy, każdy coś wnosi, by stworzyć intrygujący i poruszający obraz ludzkich losów.

Świetna! Bardzo polecam, również w formie audiobooka, którego czyta Iza Kuna.

PS Czytelnicy, którzy znają inne książki Elizabeth Strout, znajdą tu dodatkowy smaczek w postaci nawiązania do powieści „Bracia Burgess”, ale przede wszystkim do „Amy i Isabelle”.

PS2 Bardzo jestem ciekawa, czy będzie kontynuacja rewelacyjnego serialu z Frances McDormand w roli Olive.

Tytuł: „Olive powraca”
Autor: Elizabeth Strout
Wydawnictwo Wielka Litera, Audioteka
Tłumaczył: Ewa Horodyska
Forma książki: audiobook, czyta Iza Kuna; dostępna również w formie ebooka
Gatunek: literatura piękna
Seria: Olive Kitteridge (2)

Zobacz również

2 komentarze

Kaja 4 grudnia 2019 - 09:54

Bardzo lubię w powieściach Strout te nawiązania do innych jej książek, pomimo że nie są częściami cyklu. Poza tym, autorka świetnie buduje atmosferę małego miasteczka i życia w zamkniętej społeczności.

Reply
Kasia Denisiuk 4 grudnia 2019 - 12:28

To prawda. Widać, że panuje nad swoim pisarskim dorobkiem. Dla mnie sama postać Olive jest kapitalna, a kreacja małomiasteczkowej społeczności dodaje książce rumieńców.

Reply

Zostaw komentarz