„Amy i Isabelle” Elizabeth Strout – Mieszanka miłości i nienawiści

przez Katarzyna Denisiuk

Elizabeth Strout potrafi pisać o ludziach. Kiedy bierze pod lupę człowieka, wnikliwie się mu przygląda rozkładając na czynniki pierwsze jego psychikę, uczucia, czy żądze. Tym razem zainteresowała się dwoma kobietami, które łączą więzy krwi, czyli matkę i córkę. Ich relacja jest zarówno ciekawa, jak i burzliwa.

Isabelle wychowuje Amy bez ojca, mieszkając w małej, amerykańskiej miejscowości. Amy dojrzewa, a wraz z nastaniem tego trudnego dla nastolatki czasu, coraz lepiej poznaje swoją seksualność. Między kobietami iskrzy. Elizabeth Strout szuka głębiej i dociera do prawdy, która wywarła niebagatelny wpływ na życie Isabelle i jej córki.

 

Bardzo podoba mi się sposób przestawienia przez autorkę poważnych problemów i ważnych aspektów naszego życia pod przykrywką fabularnej fikcji. Czyni to w tak wiarygodny sposób, że nie można oprzeć się pokusie, że opisywane w powieści miejsca, postaci i emocje istniały naprawdę. 

 

„Amy i Isabelle” to nie jest powieść, która wstrząsa czytelnikiem i wywołuje burzę, czasami skrajnych, emocji. To powieść, która sprawia, że czujemy się swojsko, otoczeni przez ludzi i problemy dobrze nam znane, ale przedstawione w ciekawy sposób. To sprawia, że możemy się postawić na pozycji podglądaczy, którzy bezkarnie obserwują zmagania z problemami, sposób radzenia sobie z nimi, a finalnie łamią sobie głowę, czy postąpiliby tak samo?

 

Lubię takie niewydumane, nieprzekombinowane historie z wiarygodnymi bohaterami skonfrontowanymi z prawdopodobnymi wydarzeniami. Ciekawa jestem jak potoczyły się dalsze losy bohaterek. A skoro nie ma kontynuacji, to moja wyobraźnie może pisać przeróżne scenariusze.

Wszystko, co niegdyś zdawało się ciągnąć bez końca, wtedy się skończyło, a Isabelle w nadchodzących latach, w różnych miejscach i chwilach, będzie się czasem znajdowała w otoczeniu ciszy i odnajdzie w sobie tylko to jedno powtarzające się słowo: „Amy”. „Amy, Amy” – bo to było to, wołanie jej serca, jej modlitwa.

 
Tytuł: „Amy i Isabelle”
Autor: Elizabeth Strout
Wydawnictwo Wielka Litera
Tłumaczył: Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Forma książki: papierowa, dostępna w formie ebooka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz