„Horyzont” Jakub Małecki – Znaleźć własną wersję siebie

przez Katarzyna Denisiuk

Już tak mam, że na każdą kolejną powieść Jakuba Małeckiego czekam niecierpliwie i kiedy pojawi się w sprzedaży, to szybko po nią sięgam. Od pierwszych zdań towarzyszy mi niepewność, czy głos autora ponownie przebije się zza tkanki tekstu i zawładnie mną magiczna energia słowa.

„Horyzont”wychodzi z ram klimatu wiejskiego i małomiasteczkowego i przenosi czytelnika do odległego Afganistanu, do umysłów i serc głównych bohaterów. Bardzo podoba mi się ta nowa odsłona twórczości pisarza.

W „Horyzoncie” poznajemy sapera Mańka, który wrócił do Polski z misji w Afganistanie oraz Zuzę, opiekującą się chorą babcią. On uprawia zapasy pomiędzy przeszłością a teraźniejszością oraz zmaga się z traumami próbując na nowo odnaleźć cel w życiu.

(…) robię coś, co ma jakikolwiek sens, co nie jest tylko trwaniem.

Ona odkrywa tajemnicę rodzinną i przepracowuje na nowo wydarzenia z przeszłości. Dwóch samotników zamkniętych w swoich świecie i umorusanych sobą. Czy uda im się posklejać życia na nowo?

Fabuła powieści nie jest skomplikowana. Co więcej, można ją streścić w kilku zdaniach. A Jakub Małecki znany jest z wyjątkowej, literackiej wrażliwości i pięknego ubierania w słowa prostych historii. Jeśli połączymy kunszt autora z bardzo ciekawym pomysłem na fabułę, to dostaniemy „Horyzont”, który potrafi zaczarować czytelnika, przykuć jego uwagę na kilka godzin i sprawić, że zaraz po wybrzmieniu ostatniego zdania tęsknimy za kolejną powieścią.

Zastanawiałam się czy „Horyzont” mnie zaskoczył i stwierdzam, że jedynym nieoczywistym elementem był wątek wojenny i umiejscowienie części akcji w odległym Afganistanie. Cała reszta jest mi znana, ponieważ Jakub Małecki wielokrotnie udowodnił, że w doskonały sposób potrafi pisać o ludziach i mówić ich głosem. Dzięki tej umiejętności stworzeni bohaterowie są autentyczni i czytelnik ma poczucie, że takie osoby mogą żyć tuż obok nas. I tak jest w „Horyzoncie”. Zuza i Maniek mogliby być naszymi sąsiadami. Może słuchalibyśmy razem bułgarskiego rapu?

PS Przepiękna okładka!

Tytuł: „Horyzont”
Autor: Jakub Małecki
Wydawnictwo Sine Qua Non
Forma książki: papierowa, dostępna w formie ebooka oraz audiobooka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz