„Mara” Małgorzata i Michał Kuźmińscy – Wyparta przeszłość

przez Katarzyna Denisiuk

Ogromną radość sprawia mi czytanie książek, których akcja rozgrywa się w znanych mi miejscach. Tak właśnie jest z „Marą”, najnowszym etnokryminale Małgorzaty i Michała Kuźmińskich.

Tym razem Sebastian Strzygoń, zwany Bastianem, przyjechał do położonej blisko Tarnowa Dąbrowy Tarnowskiej. Nie kierują nim obowiązki służbowe, ale prywatne zobowiązania. Na prośbę siostry nadzoruje budowę basenu przy rodzinnym domu. W czasie robót w sadzie zostaje odnaleziony ludzki szkielet. Ekspertyzy wskazują, że kości pogrzebano na dąbrowskiej ziemi w okresie II Wojny Światowej, zaś Anna Serafin, dziennikarka śledcza i pani dr antropologii, sugeruje, że zakopane szczątki to ofiara Judenjagd. 

Jaka tajemnica została pogrzebana? Czy są świadkowie wydarzeń sprzed lat? Czy ktoś o nich pamięta?

W Dąbrowie Tarnowskiej nie tylko wzruszono prochy historii. Ginie mieszkaniec miasteczka, a na grobie ofiary i synagodze pojawiają się antysemickie graffiti. Temperatura nastrojów społecznych gwałtowanie rośnie. Jedni nabierają wody w usta, drudzy w końcu mogą zrzucić w serca i duszy to, co zalegało latami.

 

„Mara” przenosi nas do czasów kiedy Dąbrowę Tarnowską zamieszkiwała ludność żydowska represjonowana przez Niemców. Nie tylko okupant był dla nich wrogiem i zagrożeniem, ale również miejscowa ludność. Czy mary przeszłości nadal krążą w murach dąbrowskiej synagogi i obejściach mieszkańców?

Sen mara, Bóg wiara.

„Mara” jest kryminałem, który nie tylko przyzywa przeszłość, ale również aktywnie działa w teraźniejszości. Bastian, Wiolka i Anka mają sporo do zrobienia zarówno w sferze służbowej jak i prywatnej. Nic nie przychodzi im łatwo i nic nie jest oczywiste. „Mara” wrze, „Mara” jest rozedrgana, „Mara” pulsuje. 

 

Kryminały Kuźmińskich cenię za dobór fabularnego tła oraz tematów, które za każdym razem osadzone są w innych rejonach Polski. Oprócz czystej przyjemności czytania fikcji literackiej, czytelnik dostaje sporą dawkę historii, wątków z nauki socjologii, czy antropologii. Autorzy za każdym razem rzucają światło na problemy i wydarzenia, które nie każdy z nas zna, a miały bardzo duże znaczenie dla lokalnej społeczności. To wszystko sprawia, że książki Kuźmińskich są różnorodnie i bardzo ciekawie, a „Mara” jest ich najlepszym przykładem! Jestem fanką ich prozy i czekam na kolejne powieści. 

 

Tytuł: „Mara”
Autorzy: Małgorzata i Michał Kuźmińscy
Wydawnictwo Dolnośląskie
Forma książki: ebook; dostępna również w formie audiobooka
Gatunek: kryminał, etnokryminał
Cykl: Anna Serafin, Sebastian Strzygoń (4)

Zobacz również

Zostaw komentarz