„Historia przemocy” Édouard Louis – Przemoc i jej konsekwencje

przez Katarzyna Denisiuk

Świadomość, że Édouard Louis napisał powieść opartą na własnych, traumatycznych przeżyciach przyprawia o ścisk gardła. Na jednym ze spotkań powiedział, „chciałem o tym napisać, nie w celach terapeutycznych, ale po to, by spróbować zrozumieć, jak można od szczerych uczuć i sytuacji bardzo intymnej przejść w jednej chwili do destrukcji.” Dla niego pisanie o przemocy jest rodzajem misji.

Im więcej mówimy, że jest zło, tym więcej tworzymy piękna i dobra.

 

O czwartej nad ranem w wigilijną noc, młody paryżanin wraca do domu po spotkaniu z przyjaciółmi. Spotyka przystojnego mężczyznę kabylskiego pochodzenia. Decyzja o zaproszeniu go i wpuszczeniu do mieszkania na zawsze zmieni jego życie.

 

Powieść Louisa jest o przemocy, ale nie jednobarwnej, tylko mieniącej się wieloma odcieniami. Przemocy bezpośredniej, fizycznej, ale również psychicznej. Przemocy, która objawia się niezrozumieniem, uprzedzeniami, wywołującej ból, strach i poczucie bezradności. Bo przemoc jest tu i teraz, a jej konsekwencje rozlewają się jak plama ropy powodując coraz większe spustoszenie.

„Historia przemocy” to również powieść o człowieku, jego życiu w danym miejscu, środowisku i społeczności. To wiwisekcja ludzkich zachowań, pragnień i oczekiwań. To również książka o zaufaniu i próbie zrozumienia zła i złych uczynków.

 

„Historia przemocy” jest wielowymiarowa. To nie tylko rekonstrukcja bolesnych wydarzeń, ale również obraz francuskiego społeczeństwa, w którym żyją ludzie innych narodowości, odmiennej seksualności, czy mający mniej zasobne portfele. Poprzez bardzo ciekawą, nieoczywistą i wielogłosową narrację możemy poruszać się zarówno w bardzo osobistych obszarach, jak i wypuszczać się na szerokie wody.

Przejmująca, bolesna i pełna emocji powieść.

 
Tytuł: „Historia przemocy”
Autor: Édouard Louis
Wydawnictwo Pauza
Tłumaczył: Joanna Polachowska
Forma książki: ebook
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz