„Sprawa Hoffmanowej” Katarzyna Zyskowska – Góry strzegą tajemnic lepiej niż ludzie

przez Katarzyna Denisiuk

Pierwsze co rzuca się w oczy, to kapitalne wydanie książki. W stylu retro, w formie strony wieczornego wydania „Kuriera Warszawskiego” z 9 sierpnia 1933 roku. Dodatkowo, na czwartej stronie okładki możemy przeczytać: „Góry strzegą tajemnic lepiej niż ludzie”; „Przedwojenne Zakopane, tajemnica z przeszłości i historia wstrząsająca bardziej niż słynna sprawa Gorgonowej”; „Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami”. Nie oceniam książki po okładce – chociaż przyznaję, w tym przypadku, ocena już na starcie byłaby bardzo wysoka – dlatego zagłębiłam się w jej treść.

 

Tłem powieści Katarzyny Zyskowskiej są Czechosłowackie Tatry, przedwojenna Polska oraz Zakopane. Stolica polskich Tatr jakiej nie znają współcześni turyści, przyciąga entuzjastów towarzyskich spotkań, hulanek i bohemy. Tylko góry są niezmienne – piękne, majestatyczne, groźne i budzące respekt. Na górską wycieczkę wyrusza prokurator Hoffman z małżonką Mirą i dwunastoletnim synem. Do Zakopanego wraca tylko kobieta, a na Lodowej Przełęczy ratownicy znajdują ciała dwóch mężczyzn i chłopca. Miasto huczy od plotek i hipotez – co stało się w górach? dlaczego ocalała tylko kobieta? Miasto wydało wyrok – Hoffmanowa jest winna. Mira nie potrafi się bronić.

 

„Sprawa Hoffmanowej” to powieść, którą można przeżywać jak pasjonującą górską przygodę, równocześnie próbując rozwikłać zagadkę, której świadkami były tatrzańskie turnie. Ale to nie wszystko. Powieść Katarzyny Zyskowskiej, to również podróż w meandry ludzkiego umysłu, percepcji i wspomnień. Doskonała kreacja głównej bohaterki, której tragiczna historia życia kładzie się cieniem na jej przyszłości, tworzy niepowtarzalny, klaustrofobiczny klimat. Tylko góry dają przestrzeń. Tylko tam można odnaleźć spokój, albo … śmierć.

 

Powieść Katarzyny Zyskowskiej, to książką którą się pochłania, bo i historia w niej opisana jest bardzo wciągająca. Jednak w mojej ocenie najlepszy w tej książce jest klimat lat 30. oraz postać głównej bohaterki – gwiazdy warszawskich kabaretów, femme fatale, kobiety zagubionej pomiędzy światem „tu i teraz”, a demonami przeszłości. I nie zapominajmy o epilogu. To jest dopiero tąpnięcie! Bardzo polecam!

 
Tytuł: „Sprawa Hoffmanowej”
Autor: Katarzyna Zyskowska
Wydawnictwo Znak Literanova
Forma książki: papierowa, dostępna w formie ebooka
Gatunek: literatura piękna
 

Ocena: 5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz