„Cisza białego miasta” Eva García Sáenz de Urturi – Z baskijską kulturą i tradycją w tle

przez Katarzyna Denisiuk

„Cisza białego miasta” hiszpańskiej pisarki Evy Garcíi Sáenz de Urturi, to pierwsza część „Trylogii Białego Miasta”. To kryminał, którego pojawienie się na polskim rynku wydawniczym odbiło się szerokim echem wśród czytelników gustujących w kryminałach i thrillerach. Ten zauważalny ruch w social mediach również i mnie skłonił do sięgnięcia po tę książkę. Wiele pozytywnych ocen i wielki entuzjazm fanów gatunku zwiastował dobre i mocne wrażenia.

Vitoria, stolica Kraju Basków, to miejscowość z długą i bogatą historią, w którym zachowało się średniowieczne stare miasto, wabiące turystów dziesiątkami malowniczych miejsc. To tutaj znajdują się budynki historyczne oraz place, o których można powiedzieć, że są kwintesencją atmosfery baskijskiej krainy, urzekające tradycyjnym klimatem.

Vitorią wstrząsa wiadomość o podwójnym morderstwie. Sam fakt popełnienia zbrodni jest przerażający, zaś łudzące podobieństwo do zabójstw sprzed dwudziestu lat potęguje przerażenie wśród mieszkańców. Czy człowiek, który został skazany za zbrodnie z przeszłości wznowił swoją morderczą działalność? Rozwikłaniem policyjnej zagadki zajmie się śledczy specjalizujący się w profilowaniu kryminalnym.

Fascynowała mnie dziwna symetria wydarzeń. Podwójne ofiary w wieku kończącym się na zero albo na pięć… Zabójca i policjant o identycznym wyglądzie… To, że morderstwa ustały, kiedy Tasio trafił do więzienia, i że zostały wznowione, kiedy miał z niego wyjść… Fascynowała mnie i – przyznam szczerze – spędzała mi sen z powiek.

„Cisza białego miasta”, to kryminał napisany z rozmachem. To ponad 560 stron, które zabierają czytelnika w głąb hiszpańskiej tradycji i kultury oraz prowadzą go krętymi uliczkami i ciemnymi zaułkami kryminalnej zagadki. Bogato i misternie skonstruowana fabuła, na którą składają się bieżące wydarzenia oraz reminiscencje z przeszłości, dają bardzo niepokojący i intrygujący obraz.

Powieść Evy Garcíi Sáenz de Urturi trafiła w mój gust. Oprócz żelaznych kanonów wciągającego kryminału, które sprawiają, że czytelnik z wielkim entuzjazmem „przerzuca” kolejne kartki książki, żeby poznać rozwiązanie zagadki, zaoferowała o wiele więcej. Tą wartością dodaną jest solidne, gęste i soczyste tło, na które składa się hiszpański klimat miasta. Bez epatowania okrucieństwem, za to z ciekawym i odpowiednio wyważonym wątkiem obyczajowym „Cisza białego miasta” jest bardzo dobrym początkiem trylogii. Z ochotą sięgnę po jej kolejne części. Polecam!

Tytuł: „Cisza białego miasta”
Autor: Eva García Sáenz de Urturi
Wydawnictwo Muza
Tłumaczył: Joanna Ostrowska
Forma książki: audiobook czyta Adam Bauman; papierowa
Gatunek: kryminał 
Seria: Trylogia Białego Miasta (1)

Ocena: 5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz