„Pod słońcem Turynu” Ivana Dobrakovová – Szczeliny samotności

przez Katarzyna Denisiuk

Po raz kolejny polecenia płynące z mediów społecznościowych mnie nie zawiodły. Trzeba tylko (albo aż) wiedzieć, kogo obserwować, czyje opinie czytać i naprawdę można trafiać na książki, które sprawią wiele czytelniczej satysfakcji.

Kilka słów o fabule

Nie przypuszczałam, że Pod słońcem Turynu słowackiej autorki dostarczy mi dreszczyku emocji. Fabuła nie jest skomplikowana i – na pierwszy rzut oka – złożona. Jest ona: żona, matka dwójki dzieci, która wraz z mężem, rodziną zmienia co jakiś czas miejsce zamieszkania. Trafiają do Turynu. Dom, dzieci, mąż wyjeżdżający na delegacje, zwyczajna codzienność. Rutyna potrafi znudzić. Nuda ma moc tworzenia szczelin, które z czasem upraszają się o wypełnienie. Znów tym samym? Kristina wdaje się w romans. Absurdalny romans, który bardzo szybko łamie bariery kontroli, wypływa z brzegów i rozlewa się szeroką falą. Intensywność i burzliwość nowej sytuacji reżyserującej codzienności kobiety wtłacza ją w coraz głębsze pokłady uzależnienia. Zaczyna się „jazda bez trzymanki”.

Kilka słów o wrażeniach

Pod słońcem Turynu to nie jest romans, to nie jest prosta i płytka opowiastka o znudzonej życiem kobiecie, która szuka wrażeń w ramionach innego mężczyzny. Ta historia odkrywa wiele złożonych aspektów życia człowieka, jego stosunku do łamania zakazów, barier, przekraczania granic. To powieść o zatraceniu, pragnieniu uwagi, pogodni za uczuciem, miłością, troską wbrew wszystkiemu, wbrew zdrowemu rozsądkowi. Ale to nie wszystko. Jest jeszcze „drugie dno”, druga strona medalu. Mroczna, podstępna, trująca i oplatająca w pokoleniowe macki zła.

Nie trzeba utożsamiać się z bohaterką, żaby zostać wciągniętym w wir fabularnych wydarzeń. Ivana Dobrakovová napisała powieść żywą, buzującą energią, emocjami i pełną namiętności. Czytelnik czuje, że ta historia nie może mieć spokojnego i dobrego zakończenia. Tylko czekamy, aż coś wybuchnie, coś złego się wydarzy, ktoś poniesie straty. Tutaj nie ma zwycięzcy.

Pod słońcem Turynu doskonale się czyta. Cieszę się, że na nią trafiłam.

Tytuł: Pod słońcem Turynu
Autor: Ivana Dobrakovová
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Przekład: Izabela Zając
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz